Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu wartości patriotycznych

Czym są wartości patriotyczne? Czy warto ich uczyć i je pielęgnować? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto podczas Akademii Szczęśliwego Dzieciństwa w kręgu wartości patriotycznych.

15 marca 2017 roku w Auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu wartości patriotycznych, zorganizowana przez pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Konferencja skierowana była do nauczycieli przedszkoli, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców, nauczycieli bibliotekarzy, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz rodziców.

Otwarcia konferencji dokonała pani Renata Lipniewska wicedyrektor RODN „WOM” w Częstochowie ds. bibliotek pedagogicznych.

Pierwszą prelegentką była pani Elżbieta Straszak, konsultant RODN „WOM” w Częstochowie, która mówiła o tym, że warto uczyć dzieci patriotyzmu. Zwróciła uwagę na to, by patriotyzm był wpajany dzieciom od najmłodszych lat, nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w środowisku rodzinnym. Wspólne celebrowanie uroczystości rodzinnych, historycznych, świąt rozwija w dzieciach poczucie tożsamości i umiłowanie tradycji.

Kolejne wystąpienie należało do redaktor naczelnej Wydawnictwa Literatura z Łodzi, pani Wiesławy Jędrzejczyk. Pani redaktor w wystąpieniu Jak odnaleźć się w gąszczu tytułów? przybliżyła serie wydawnicze poświęcone historii Polski. Za pomocą wartkiej, przygodowej  akcji i dziecięcego bohatera książki te przenoszą młodego czytelnika w inne epoki.
Pokazują życie codzienne zwykłych ludzi i znanych postaci historycznych. To historia dobrze opowiedziana, znakomita lektura zarówno dla wielbicieli historii, jak i dla tych, którzy dotychczas jej nie lubili. Dzięki ukazaniu dziejów Polski w niebanalny sposób okazuje się ona barwna i ciekawa.

Dr Edyta Skoczylas-Krotla, wykładowca Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przedstawiła teksty do których warto sięgnąć, by w sposób ciekawy i naturalny wychowywać dzieci w poczuciu przynależności kulturowej, językowej i historycznej, w poszanowaniu symboli narodowych i tradycji.

W wystąpieniu Cudze chwalicie, a swoje znacie? pani Aleksandry Krawczyk, konsultant RODN „WOM” w Częstochowie, zwróciła uwagę na to w jaki sposób w nauczaniu tożsamości narodowej i więzi patriotycznych wykorzystać historyczne ślady w najbliższym regionie, zarówno miejsca wydarzeń historycznych jak i opowieści i legendy związane z tymi miejscami.

Pani Anna Hiller, nauczyciel bibliotekarz i lider Ogólnopolskiej kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom przedstawiła działania Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie w obszarze realizacji kierunków polityki  oświatowej państwa w tym kształcenia wartości patriotycznych. Wskazane zostały również zasoby biblioteki, z których mogą korzystać nauczyciele wprowadzając swoich uczniów w obszar nauki wartości patriotycznych, społecznych i historycznych.

Konferencji towarzyszyły warsztaty Jak powstaje książka, poprowadzone przez redaktor naczelną Wydawnictwa Literatura z Łodzi, panią Wiesławę Jędrzejczyk. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Łojkach.

W konferencji  wzięły udział 84 osoby. Była to siódma edycja Akademii Szczęśliwego Dzieciństwa. Kolejna konferencja z tego cyklu już za rok, zapraszamy.

Tekst: Anna Dąbrowska
Anna Hiller