Bohaterowie Naszej Historii – maraton czytelniczy

6 czerwca 2019 r. w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie odbył się kolejny maraton czytelniczy, któremu patronował Prezydent Miasta Częstochowy pan Krzysztof Matyjaszczyk. Zgromadzonych gości i słuchaczy powitała pani Beata Grzanka – dyrektor Biblioteki Publicznej. Maraton zatytułowany Bohaterowie Naszej Historii odbył się z okazji Roku Unii Lubelskiej, Roku Powstań Śląskich, Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Roku Anny Walentynowicz i Roku Stanisława Moniuszki w ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Do udziału w tym wydarzeniu zostały zaproszone panie Anna  Hiller oraz Anna  Dąbrowska – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. Panie czytały Pamiętnik małego Polaka. Opowieść o powstaniu „Solidarności” i upadku PRL Pawła Wakuły (Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku). Wśród zaproszonych gości czytających utwory literackie były: pani Agnieszka Banasik – główny specjalista Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, pani Edyta Książek – wiceprezes Oddziału ZNP, pani Agnieszka Lipińska – starszy inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta, pani Jolanta Skrzypczyk – straszy wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty, pani dr hab. Dagmara  Bubel – dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej,  pani Elżbieta  Dudek – kierownik, Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.

Maraton, w imieniu organizatorów, prowadziła pani dr Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie. W wydarzeniu uczestniczyło 225 uczniów następujących szkół i placówek oświatowych. W międzyszkolnym konkursie 5 Pytań o Bohaterach Naszej Historii uczestniczyło 103 uczniów, a nagrody i dyplomy zdobyło 32 z nich. Nagrody książkowe w konkursie ufundował Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.

Organizatorami maratonu byli: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

Tekst: Anna Dąbrowska