„Wykorzystanie otwartych zasobów edukacyjnych w profilaktyce zagrożeń internetowych” – relacja z konferencji

Wykorzystanie otwartych zasobów edukacyjnych w profilaktyce zagrożeń internetowych to tytuł konferencji, która odbyła się w dniach 28–29 kwietnia 2015 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz Ośrodku Szkoleniowym w Złotym Potoku. W konferencji brali udział nauczyciele bibliotekarze bibliotek pedagogicznych województwa śląskiego.

Wykład wprowadzający wygłosiła Katarzyna Wilk – dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie.

W trakcie warsztatów, odbywających się równocześnie w dwóch salach komputerowych, nauczyciele bibliotekarze naszej placówki (Izabela Bajor, Anna Dąbrowska, Anna Hiller i Marta Małek) przeprowadzili wykłady konwersatoryjne nt. Zagrożenia internetowe – wybrane zjawiska i sposoby radzenia sobie z nimi. Następnie uczestnikom zostały zaprezentowane otwarte zasoby edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w sieci. W części praktycznej warsztatów bibliotekarze tworzyli bazę interaktywnych materiałów dydaktycznych z zakresu zagrożeń internetowych z wykorzystaniem aplikacji Blendspace, a następnie udostępniali sobie wzajemnie opracowane materiały.

Podsumowaniem zdobytych na warsztatach informacji była grywalizacja „Zaplątani w sieci”. Celem grywalizacji było utrwalenie wiadomości dotyczących otwartych zasobów edukacyjnych wykorzystywanych w profilaktyce zagrożeń internetowych. Poprzez zabawy, zagadki i quizy interaktywne rozwiązywane na terenie naszego ośrodka nauczyciele bibliotekarze aktywnie utrwalali swoją wiedzę.

29 kwietnia br., podczas drugiego dnia konferencji w Ośrodku Szkoleniowym w Złotym Potoku, nauczyciele uczestniczyli w warsztatach nt. „Dzieci w sieci – tworzenie lapbooka”, prowadzonych przez Izabelę Bajor. Na zajęciach uczestnicy tworzyli indywidualnie interaktywne książki przestrzenne, porządkujące wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

W drugiej części spotkania Katarzyna Kucharzewska poprowadziła wykład konwersatoryjny„Zagrożenia internetowe tematem projektów edukacyjnych i zajęć biblioterapeutycznych”. Prowadząca omówiła biblioterapię jako doskonałą metodę w profilaktyce agresji i przemocy w szkole oraz przeciwdziałaniu agresji elektronicznej. Przedstawiła poszczególne etapy projektu edukacyjnego o tematyce zagrożeń w sieci oraz jak można poprowadzić zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem różnych tekstów bajek czy opowiadań.

Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie grywalizacji. Laureaci otrzymali nagrody, którymi były audiobooki z twórczością Joanny Chmielewskiej.

Marta Małek,
Izabela Bajor