Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – W kręgu bezpieczeństwa
W maju 2011 roku odbyła się I konferencja w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Cała Polska czyta dzieciom pt. Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu bezpieczeństwa, której organizatorem była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Konferencja skierowana była do nauczycieli i rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Tematyka konferencji dotyczyła wpływu czytania na zdrowie i bezpieczeństwo emocjonalne, oddziaływania tekstu literackiego na rozwój mowy dziecka oraz wpływu przedliterowego etapu nauki czytania w przedszkolu. Omawiany był również problem bezpieczeństwa dziecka w sieci, w domu, w szkole i na ulicy.
Prelegentami byli pracownicy biblioteki pedagogicznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, wykładowcy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Szkoły Policji w Katowicach.
Po powitaniu i przedstawieniu zaproszonych gości prowadząca konferencję Anna Hiller pracownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie przedstawiła założenia Fundacji CPCD oraz sposoby ich realizacji w naszej placówce. Zaprezentowała stronę internetową Fundacji, analizując zamieszczone na niej informacje, zwracając szczególną uwagę na proponowane programy: Program Nauczania Wartości, Czytające Szkoły, Czytające Przedszkola, Czytanie zbliża, Rodzinne czytanie i zachęcała do włączenia się w ich realizację. Zwróciła uwagę na odpowiedni dobór literatury do wieku dziecka zachęcając do korzystania z polecanych na stronie fundacji książek, Przewodnika po dobrych książkach i Złotej listy, które są wciąż uaktualniane i modyfikowane.
Następnie zabrała głos pani psycholog Urszula Podsiad-Jeziorska, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że poprzez czytanie dziecku rozwijamy w nim wszystkie umiejętności komunikacyjne, ponieważ słuchanie w bezpiecznym klimacie w obecności bliskiej osoby jest słuchaniem aktywnym. Dziecko może dopytywać, powtarzać swoimi słowami, odnosić do siebie zasłyszane treści, omawiać ilustracje, podejmować pierwsze próby opowiadania. A zatem można już zacząć czytać dziecku przed jego narodzinami, ponieważ sprzyja to rozwojowi więzi między mamą a jej pociechą. Jak najwcześniej należy oswajać dziecko z książką, ponieważ już kilkumiesięczne niemowlęta chętnie oglądają kolorowe książeczki, oraz stopniowo wprowadzać dłuższe teksty. Na podkreślenie zasługuje fakt, że dziecku w wieku przedszkolnym trzeba koniecznie czytać, bo w tym czasie kształtują się podstawowe nawyki i sposoby zachowania, podstawowe potrzeby i skala uczuć. Bardzo wiele dzieje się w sferze emocjonalnej dziecka, dlatego dzisiaj rozwój inteligencji emocjonalnej jest istotniejszy niż stymulowanie tylko tej inteligencji rozumianej w sposób tradycyjny, jako bystrość umysłu. Pani psycholog podkreśliła, że niedopuszczalne jest, aby rodzice w tym okresie nie włączali się w akcję i nie czytali dziecku codziennie. Wspomniała również o terapeutycznej funkcji książki i wspólnego czytania, czyli o biblioterapii, która daje możliwości identyfikowania się z bohaterami przeżywającymi podobne problemy.
Kolejną prelegentką była pani Izabela Mendakiewicz-Pasieka, logopeda z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie, która mówiła o wpływie tekstu literackiego na rozwój mowy dziecka, wykorzystaniu go w ćwiczeniach logopedycznych oraz o roli czytania w rozwoju mowy. Wspomniała, że w pracy logopedycznej wiersze i teksty narracyjne wykorzystywane są zarówno do ćwiczeń artykulacyjnych, słuchowych, oddechowych jak i ćwiczeń usprawniających narządy mowy. Ważnym elementem stymulującym rozwój mowy jest również czytanie, które wzbogaca słownik dziecka, rozwija pamięć, wyobraźnię, daje dziecku wzorce słuchowe oraz uczy melodii, rytmu i akcentu. Dzieci, którym rodzice czytają od pierwszych chwil właściwie nie mają problemów z rozwojem mowy. Szybciej i sprawniej posługują się językiem, mają bogatsze słownictwo.
Z kolei Pani dr Maria Królica, adiunkt Zakładu Pedagogiki Przedszkolnej i w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, omówiła przedliterowy etap nauki czytania w przedszkolu. Pani dr przedstawiła zadania etapu przedliterowego, do których należą m.in.; zadbanie o umiejętność czytania, doskonalenie słuchu, analiza słuchowo-wzrokowa, analiza syntezy wzrokowej, gospodarowanie oddechem, wspieranie rozwoju pamięci, rozwijanie koncentracji, zapoznanie ze znakiem ikonograficznym, a praca z książką polega m.in. na oglądaniu, opowiadaniu, czytaniu, tworzeniu przez dzieci własnych książeczek – czyli tworzeniu tekstu i zapisywaniu go wyrazami z rozsypanki. Wspomniała również o metodach nauki czytania opartych na czytaniu globalnym.
Na temat bezpieczeństwa w sieci, w szkole w domu i na ulicy mówił podkom. Cezary Kapkowski prawnik ze Szkoły Policji w Katowicach. Wspomniał o zagrożeniach przestępczością internetową za pomocą sieci internetowej, o tym, że istnieje prawny oraz społeczny obowiązek powiadamiania o zaistniałej przestępczości. Do przestępczości internetowej zalicza się:
– ataki hakerskie mające na celu włamania do kont pocztowych, do komputerów instytucji, kradzieże danych, kasowanie danych itp.
– wyłudzenia i oszustwa – np. przy zakupach przez Internet na Allegro
– piractwo komputerowe – np. ściąganie programów komputerowych, filmów, muzyki, nielegalna wymiana, naruszenie prawa autorskiego
– szerzenie treści zakazanych – np. zniesławianie osób, tworzenie i administrowanie stron zakazanych, szerzących pedofilię pornografię, zawierających treści faszystowskie, wysyłanie pogróżek.
Podkreślił, że dzieci swoim zachowaniem w sieci mogą przysporzyć kłopotów rodzicom, a zatem trzeba bardzo zwracać uwagę na to co dzieci w sieci robią, czym się zajmują, z kim rozmawiają.
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna jest w trakcie przygotowań do kolejnej konferencji w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Cała Polska czyta dzieciom pt. Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu słowa, barwy i wyobraźni. Informacje ukażą się na stronie internetowej.
Serdecznie zapraszamy.