Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu zmysłów

Czym są zmysły? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Jak je usprawniać i pielęgnować? Próbę odpowiedzi na te pytania podjęto podczas Akademii Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu zmysłów.

W dniu 17 marca 2015 roku w Auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyła się konferencja Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu zmysłów. Została zorganizowana przez pracowników Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Temat konferencji wpisał się w odbywający się w tym czasie Światowy Tydzień Mózgu.

Konferencja skierowana była do nauczycieli przedszkoli, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców, nauczycieli bibliotekarzy, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz rodziców.
Otwarciu konferencji towarzyszył koncert skrzypcowy w wykonaniu uczniów Częstochowskiej Szkoły Suzuki pod kierunkiem pani Marii Magdaleny Rogowskiej, która pomiędzy prezentowanymi przez uczniów utworami przedstawiła referat Śpiewające skrzypce – Metoda Języka Ojczystego na przykładzie Częstochowskiej Szkoły Suzuki. Występ młodych artystów zachwycił uczestników konferencji i wprowadził w świat doznań słuchowych. Metodę Języka Ojczystego można wykorzystać w rozwijaniu różnych umiejętności – nie tylko muzycznych.

Autorski pomysł na pokazanie otaczającego dzieci świata za pomocą dotyku zaprezentowała pani Agnieszka Batorek, reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną w Częstochowie. W referacie Zanim dotkniemy słów. O książkach dotykowo-teksturowych dla dzieci z dysfunkcją wzroku przedstawiła problem osób niewidzących i słabowidzących w dostępie do specjalistycznego księgozbioru dla tej grupy odbiorców, w szczególności dzieci. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć książki pisane brajlem oraz wykonane podczas realizowanego w bibliotece projektu książki dla dzieci dotykowo-teksturowe. Zapoznali się również z zasobami biblioteki w dziale książki mówionej na specjalne urządzenia – czytaki.

Wywodzący się z dalekiej Japonii papierowy teatrzyk Kamishibai zaprezentowała pani Zofia Piątkowska-Wolska z Wydawnictwa Tibum w Katowicach. W swoim wystąpieniu Kamishibai – nowatorska forma pracy z najmłodszym czytelnikiem zabrała uczestników konferencji w niezapomnianą podróż prezentując jedną z książek – Groszki. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza teatr obrazkowy. Ta technika opowiadania, czytania może być używana z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach, księgarniach, szkołach, przedszkolach czy dziecięcych oddziałach szpitalnych, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Kamishibai to doskonałe narzędzie ułatwiające naukę czytania i opowiadania, najmłodszym może pomóc w nauce alfabetu czy składania sylab w wyrazy. Gotowe plansze ze specjalnie przygotowanymi bajkami i ilustracjami można dobierać w zależności od wieku grupy dla której wystawiane jest przedstawienie.

Jak usprawnić nasz zmysł słuchu? Czym jest słuchanie, a czym słyszenie? Neurosensoryczną terapię słuchową metodą Alfreda Tomatisa przedstawiła pani Marta Madejska, reprezentująca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie. Francuski profesor Alfred Tomatis opracował metodę stymulacji audio-psycho-lingwistycznej w której zajął się problemem zależności pomiędzy słyszeniem a tworzeniem głosu i produkcją mowy. Metoda polega na wykorzystaniu w procesie słuchania specjalnych słuchawek w których dźwięki rozchodzą się drogą powietrzną oraz kostną. Ważny również jest dobór odpowiedniego materiału dźwiękowego. Taki odbiór dźwięków stymuluje zarówno słyszenie, które jest procesem biernym, zależnym od stanu narządu słuchu jak i słuchanie- uwagę słuchową, która stanowi rozwijającą się przez całe życie człowieka zdolność świadomego odbierania bodźców dźwiękowych i czerpania z nich informacji. Metodę Tomatisa wykorzystuje się w terapii dzieci, jak i dorosłych z zaburzeniami głosu i mowy oraz jako narzędzie wspomagające naukę języków obcych.

W konferencji wzięły udział 94 osoby. Była to piąta edycja Akademii Szczęśliwego Dzieciństwa. Kolejna konferencja z tego cyklu już za rok, zapraszamy.

Tekst: Anna Hiller
Zdjęcia: Izabela Bajor