CPCD – XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli i wychowawców jak i wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Odbyło się 5 spotkań. Jak co roku, obowiązkowym punktem każdego z nich było wspólne odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima.
Rycerskie opowieści odbyły się 04.06.2013 r. i były okazją do poznania baśni i legend, które powstały w oparciu o dzieje Polski. Były to utwory: Podanie o Lechu, Białym Orle i założeniu Gniezna, w opracowaniu Anny i Krzysztofa Dębowskich, Dzielny Otrok: czasy Bolesława Chrobrego r. 1014–1018 wg. scenariusza A. Obrębalskiego, Hejnał Mariacki wg. scenariusza Czesława Janczarskiego.
Dzieciom przeczytali je prawdziwi rycerze z Bractwa Rycerskiego Dwugryf, oddziału składającego się ze zbrojnych, łuczników, artylerii i dam dworu. Dzięki nim przenieśliśmy się w odległe czasy wojów, rycerzy, grodów i zamków.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć z bliska autentyczne zbroje i oręż rycerski, a więc łuki miecze, piki i cały rynsztunek, stroje niewiast, poznać polskie zwyczaje dworskie i rycerskie, jak również zapoznać się z historią własnego kraju. Goście chętnie i ciekawie odpowiadali na liczne pytania, którymi zasypywała ich widownia (Czy walczycie naprawdę? Skąd bierzecie krew?, Czy zbroja jest ciężka? Czy macie konie? Mieszkacie na zamku? Czy łuk jest prawdziwy? itp.). Zaprosili również na treningi bractwa. Dzieci mogły przymierzyć niektóre elementy zbroi, obejrzeć z bliska broń turniejową. W spotkaniu udział brało 11 nauczycieli i 107 uczniów częstochowskich szkół podstawowych.
03.06.2013 r. i 05.06.2013 r. odbyły się spotkania o wdzięcznym tytule Plastyczne wędrówki po rymach Juliana Tuwima – to zajęcia o charakterze plastyczno-literackim z elementami choreografii teatralno-scenograficznej. Z okazji Roku Tuwima uczestnicy spotkań przypomnieli sobie sylwetkę i znane wiersze poety. Wśród stron internetowych, zostały zaprezentowane te, które są poświęcone Julianowi Tuwimowi i jego twórczości.
Każdy z uczestników miał możliwość sam przeobrazić się za pomocą maski i stroju w samego Juliana Tuwima, specjalnie na to spotkanie stworzonego przez Pana Marka Czarnoleskiego i zaprezentować jeden z wierszy. Tłem do prezentacji były pokazy multimedialne oraz utwory muzyczne.
Teksty Tuwima były też pretekstem do zabawy w rymy oraz zaaranżowania żywych, przestrzennych akcji plastycznych. Podzieleni na grupy uczniowie mieli za zadanie stworzyć taką akcję w oparciu o wylosowany tekst wiersza (Słoń Trąbalski, Lokomotywa, Spóźniony słowik, Dwa wiatry) z wybranych przez siebie materiałów. Plastyczna część zajęć miała na celu rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i kreatywności oraz umiejętności pracy w zespole. Spotkanie pokazało, że wiersze nie są nudne i mogą być doskonałym elementem ciekawej zabawy. W spotkaniu udział wzięło 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 i jeden opiekun oraz 15 uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 wraz z nauczycielem.
W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 06.06.2013 r. odbyły się dwa spotkania pt. Klinika książek. Dzieci wysłuchały przeczytanego tekstu Zofii Bezdomny Czy to lama, czy to plama, któremu towarzyszył pokaz kolorowych slajdów. Ta ciekawa „Poczytajka” opowiadała o tym, jak zbudowana jest książka, dzieci poznawały kolejne etapy jej powstawania. Następnie przedszkolaki przeniosły się do kliniki książki, podjęły się bardzo odpowiedzialnego zadania jakim było leczenie książek. Chore, uszkodzone egzemplarze były dokładnie badane przez lekarzy i asystentów wyposażonych w fartuchy i maseczki chirurgiczne, a potem uzdrawiane. Pięcio- i sześciolatki z ogromnym zaangażowaniem naprawiały zniszczone książki, sklejały powyrywane, potargane kartki, a brakujące okładki zastępowały nowymi wykonywanymi przez siebie.
Zajęcia przybliżyły dzieciom wiedzę nt. szanowania książek i ich roli w życiu człowieka, wzbogaciły ją o to z czego składa się książka i jak powstaje.
W zajęciach uczestniczyli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 42 (34 dzieci i 2 nauczycieli) oraz uczniowie kl I i II Szkoły Podstawowej nr 39 (22 dzieci i 2 nauczycieli).
Anna Dąbrowska
Zdjęcia: Izabela Bajor