CPCD – XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 1–8 czerwca 2014 r. pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz!”odbył się XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, przygotowany przez nauczycieli bibliotekarzy: Izabelę Bajor, Marka Czarnołęskiego, Annę Dąbrowską, Annę Hiller, Jolantę Janicką i Barbarę Witkowską.

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna po raz kolejny aktywnie włączyła się w tę akcję w ramach kampanii CPCD, organizując cztery spotkania czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W pierwszym spotkaniu, które odbyło się 2 czerwca 2014 r. pod hasłem „Bądź bezpieczny w Internecie”, uczestniczyli uczniowie kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Częstochowie. Ponieważ uczestnicy spotkania często korzystają z internetowych źródeł informacji i czytają książki w Internecie, podczas zajęć wskazaliśmy uczniom bezpieczne strony. Mogą na nich znaleźć materiały pozwalające rozwinąć wyobraźnię i poznawać wartości uniwersalne, takie jak: szacunek, solidarność, uczciwość (wolnelektury.pl, misie.com.pl, iczytam.pl itp. oraz książki polecane na stronie CPCD). Uczniowie oglądali również filmiki ze strony sieciaki.pl, dyskutowali na temat udostępniania swoich danych osobowych w sieci, uczyli się bezpiecznych zachowań w cyberprzestrzeni oraz jak umiejętnie korzystać z zasobów Internetu.

Gośćmi drugiego spotkania w dniu 3 czerwca 2014 r. pt. „Dieta” była najmłodsza grupa 2,5–3-latków, przedszkolaków z Angielsko-Polskiego Przedszkola Niepublicznego SOWA, które wysłuchały opowieści o Przygodach Baltazara Gąbki i jego problemach z nadwagą. Czytanie bajki uzupełnione zostało ilustracjami z książki, wyświetlanymi w formie prezentacji multimedialnej. W trakcie spotkania dzieci oglądały plansze przedstawiające różne produkty spożywcze. Ich zadaniem było podzielenie produktów na zdrowe i niezdrowe. Dzieci bez trudu wskazywały zdrowe produkty, które należy jeść, aby zachować smukłą i zdrową sylwetkę, a także te, których nie należy spożywać, ponieważ są niezdrowe. Wskazywały również, po które z produktów chętnie by sięgnęły, gdyby rodzice pozwalali im je jeść. Następnie dzieci miały okazję rozwiązywać zadania i zagadki na tablicy interaktywnej. Nie zabrakło również gimnastyki przy muzyce. Celem zajęć było rozwijanie uważnego słuchania oraz wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych.

Trzecie spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z Oddziału Edukacji Przedszkolnej Szkoły Podstawowej nr 24 w Częstochowie odbyło się 4 czerwca 2014 r. pod hasłem „My się smoków nie boimy”. Na początku dzieci wysłuchały opowieści o sympatycznym Smoku Kubie. „Bajce o Smoku Kubie” Mariusza Kozubka towarzyszyła barwna multimedialna prezentacja ilustracji Anny Szadkowskiej. Po przeczytanej bajce odbyła się krótka dyskusja, w trakcie której dzieci wymieniały swoje spostrzeżenia na temat, jak należy zachowywać się wobec innych. Dzieci wysłuchały opowieści o historii i symbolice smoków, oglądając wyświetlaną równocześnie prezentację multimedialną przedstawiającą smoki-gryfy. Następnie dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Jedna grupa otrzymała do pokolorowania maski smoków wykonane z kartonu, a druga grupa długie kawałki folii celofanowej, która miała wyobrażać tułów smoka oraz bardzo dużo paseczków kolorowej bibuły. Zadanie tej grupy polegało na przyklejeniu do tułowia jak największej ilości pasków bibuły. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do tworzenia smoków. Po wykonaniu przepięknych kolorowych smoczych kostiumów dumnie zaprezentowały je na sobie.

Na zakończenie Tygodnia Czytania, tj. 5 czerwca 2014 r. gościliśmy jeszcze raz dzieci z Angielsko-Polskiego Przedszkola Niepublicznego SOWA, tym razem 3- i 4-latki. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, gdzieś za regałami z książkami, mieszka Duszek Książkouszek,który opiekuje się biblioteką. Przedszkolaki opowiadały, jak wyobrażają sobie postać duszka. Zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, dowiedziały się również, jak znaleźć na półkach potrzebne książki i jak się z nimi obchodzić. Wysłuchały bajki Zofii Bezdomny pt. „Czy to lama, czy to plama”, opowiadającej o etapach powstawania książki oraz jak jest ona zbudowana. Dzieci wykazały się doskonałą znajomością baśni i bajek. Potrafiły bowiem odpowiedzieć na każdą zagadkę i prawidłowo ułożyć układankę z postaciami z bajek. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece dzieci otrzymały zakładki do książek i naklejki.

Jolanta Janicka