XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Biblioteka Pedagogiczna rozpoczęła 30 maja, podczas Nocy Bibliotek, XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Podczas wieczorno-nocnej DUCHowej uczty czytelniczej można było skorzystać z wielu atrakcji, które oferowała biblioteka. Kolejnym spotkaniem w ramach OTCD były zajęcia literacko-plastyczne Łamigłówki dla mądrej główki. Podczas zajęć opartych na książce Sally Hewitt Jak działa mózg? z serii Moje ciało, uczestnicy sprawdzali wrażliwość swoich zmysłów rozpoznając smaki, zapachy, kształty, dźwięki. Dowiedzieli się również jak jest zbudowany mózg i jakie ma funkcje. Rozwiązywali zagadki i łamigłówki, wyjaśniali zjawisko złudzenia optycznego. Uczniowie bawili się również wykorzystując aplikację Chromville na tabletach. Na koniec sprawdzili zdobytą wiedzę podczas multimedialnego quizu Kahoot. Spotkanie odbyło się 1 czerwca, w Dzień Dziecka i z tej okazji uczestnicy otrzymali drobne upominki – zakładki do książek i balony.
2 czerwca na spotkanie z młodymi czytelnikami przybyły przedstawicielki czterech pokoleń harcerek- druhna harcmistrzyni Halina Pałka, druhna harcmistrzyni Anna Dymek, drużynowa druhna Weronika Ostrowska, i najmłodsza, reprezentująca zuchy Matylda Szymczyk. Z tej okazji dzieci usiadły w kręgu przy symbolicznym ognisku. Uczestnicy spędzili czas przy harcerskich gawędach, zabawach i pląsach. Poznali symbolikę umundurowania harcerza, trochę historii oraz zasady, jakimi kieruje się harcerz w życiu. Zaproszeni goście czytali dzieciom fragmenty książki Czarne stopy Seweryny Szmaglewskiej, komentując i objaśniając opisane przygody bohaterów. Uczestnicy dowiedzieli się co to jest gawęda harcerska i usłyszeli dwie z nich: Wyprawa zuchów Julii Zając oraz Gawędę o prawdziwym zuchu Anety Wasilewskiej. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia uczestników i gości. Mamy nadzieję, że spotkanie było zachętą nie tylko do czytania książek ale też wstąpienia w szeregi zuchów i harcerzy.
Kolejne zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyły się 3 czerwca. Zaproszeni uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami wzięli udział w zajęciach z elementami biblioterapii Zapraszamy radość, ujarzmiamy złość. Wiersz Doroty Gellner Zły humorek był pretekstem do rozmowy o odczuwanych emocjach i ich okazywaniu w różnych sytuacjach życiowych. Dzieci rysowały swoje portrety zatytułowane: Tak wyglądam, gdy jestem zły. Wykorzystując kostkę emocji uczniowie mieli za zadanie opisać, kiedy są weseli, radośni, smutni, przerażeni, zawstydzeni, źli, zdziwieni, itp. Następnie w grupach stworzyli obrazy przedstawiające Złość- stworzenie wielce złośliwe, dokuczliwe i trudne do opanowania. Dzieci wymieniały się pomysłami na walkę z napadami złości i sposobami na jej ujarzmienie oraz opanowywanie negatywnych emocji. Pomogła im w tym Instrukcja obsługi Złości- fragment książki Smok Lubomił i tajemnice złości Wojciecha Kołyszko. Stwierdziły, że nie należy tłumić w sobie emocji, ale też uwidaczniać je tak, by nie robić nikomu krzywdy. Lepiej jest być radosnym i uśmiechniętym, niż smutnym i skwaszonym. Mottem spotkania stały się słowa: „Traktuj innych tak, jak Ty chciałbyś być traktowany”.
W XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom wzięło udział 166 osób. Każde spotkanie rozpoczynało wspólne recytowanie Lokomotywy Juliana Tuwima.
Anna Hiller, Jolanta Janicka
Fot. Jolanta Janicka