122. urodziny Pluszowego Misia
25 listopada 2024 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie, po raz kolejny zorganizowały spotkanie dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej oraz grup przedszkolnych: 3,4,5,i 6-latków Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie. Warsztaty odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie. Na spotkanie z Misiem przybyło 83 uczniów i 69 przedszkolaków wraz z opiekunami.
Spotkanie z uczniami klas I –III rozpoczęło się od wysłuchania krótkiej historii Pluszowego Misia i odśpiewania solenizantowi 100 lat. Następnie dokonano podsumowania konkursu plastycznego W zdrowym ciele zdrowy duch.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce – Zuzanna Podsiedlik – kl. II b
II miejsce – Jakub Pamuła – kl. II a oraz Alan Sowa – kl. II a
III miejsce – Martyna Klimas – kl. II a
Wyróżnienia otrzymali:
Tatiana Nowak – kl. II b
Adrianna Gustaw – kl. III b
Karol Oduliński – kl. III b
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu pamiątkowe dyplomy. Kolejną atrakcją tego dnia był występ aktorów ze Studia Teatralnego KRAK-ART z Krakowa, którzy zaprosili dzieci do obejrzenia przedstawienia Alicja w krainie dobrych manier. Przedstawienie było adaptacją znanej bajki Lewisa Carroll – Alicja w Krainie Czarów. Spektakl oprócz bajkowych treści niósł przesłanie, czego nie wypada robić na co dzień oraz co oznacza brak dobrych manier w życiu. Mottem przewodnim przedstawienia były zasady dobrego zachowania. Spektakl miał charakter aktywizujący, co oznacza, że mali widzowie mieli możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu na scenie.
Na spotkaniu z przedszkolakami aktorzy zaprezentowali znaną bajkę Kopciuszek. Dzieci miały okazję uczestniczyć czynnie w przedstawieniu: wybierały sukienki na bal, pomagały Kopciuszkowi przebierać groch, tańczyły na balu, przymierzały złotego pantofelka. To wszystko sprawiło im ogromną radość i dostarczyło wielu wrażeń i emocji.
Na zakończenie spotkań Pluszowy Miś podziękował swoim gościom za przybycie, wręczył przedstawicielom klas i grup pamiątkowe dyplomy, poczęstował małym „co nieco” i zaprosił na kolejne urodziny za rok. Sponsorem przedstawień dla dzieci była Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie.
Dziękujemy wszystkim za współpracę i udział w spotkaniu.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych 2024
W miesiącu październiku 2024 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lelowie wspólnie z biblioteką szkolną po raz dziewiętnasty obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, podczas których opowiadali o swoich ulubionych książkach, czytali ich fragmenty, odgadywali zagadki. W nawiązaniu do tegorocznego hasła miesiąca bibliotek „Poznajmy się w bibliotece ” dzieci uczestniczyły w zabawie integracyjnej pod taką samą nazwą. Zabawa polegała na losowaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi lub podjęciu wyzwań, dzięki którym jej uczestnicy mogli lepiej wzajemnie się poznać. Spotkaniom towarzyszyła wystawka poświęcona obchodom święta bibliotek.
Statuetka „Przyjaciel Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku”
18 października 2024 r. był dla naszej biblioteki dniem szczególnym, ponieważ uczestniczyliśmy w obchodach Jubileuszu 55-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku. Podczas uroczystości osoby i instytucje zaprzyjaźnione z placówką i wspierające ją w realizacji różnorodnych zadań otrzymały z rąk Pani Dyrektor Leny Nieśpielak statuetki Przyjaciela Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, przyznawane przez Dyrektora, Pracowników, Uczniów i Rodziców. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie znalazła się również w gronie wyróżnionych. Dziękujemy i jesteśmy dumni, że możemy zaliczać się do grona przyjaciół Ośrodka.
Jedenasta edycja projektu „Czytanie wartości 2024/ 2025”
W ramach projektu „Czytanie wartości” rozpoczynamy jedenastą już edycję zajęć czytelniczych dla uczniów klasy I a i I b Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.
Tematyka czytanych tekstów wpisuje się m.in. w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Czytane treści będą dotyczyć następujących obszarów: zdrowie – sprawność fizyczna; patriotyzm – moja mała ojczyzna; wrażliwość – empatia; odpowiedzialność – dobro–zło. Realizacja zajęć przewidziana jest w miesiącach: październik 2024 r. – styczeń 2025 r. Podczas spotkań będą czytane wiersze, opowiadania i bajki, które w najbardziej przystępny sposób przekażą dzieciom wiedzę o podstawowych wartościach w życiu każdego człowieka.
Czytanie każdej kolejnej wartości zostanie poprzedzone jej omówieniem i zachęcaniem do właściwego postępowania. Po wysłuchaniu tekstu dzieci będą analizować problem w literaturze i odnosić go do swojej rzeczywistości. W rolę lektorów wcielą się nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie.
Konkurs czytelniczy o statuetkę i tytuł Międzyszkolnego Mola Bibliotecznego 2024/2025
Załączniki:
– Regulamin
– Podsumowanie
– Zgoda na przetwarzanie danych osobowych ucznia