Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych 2024
W miesiącu październiku 2024 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lelowie wspólnie z biblioteką szkolną po raz dziewiętnasty obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, podczas których opowiadali o swoich ulubionych książkach, czytali ich fragmenty, odgadywali zagadki. W nawiązaniu do tegorocznego hasła miesiąca bibliotek „Poznajmy się w bibliotece ” dzieci uczestniczyły w zabawie integracyjnej pod taką samą nazwą. Zabawa polegała na losowaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi lub podjęciu wyzwań, dzięki którym jej uczestnicy mogli lepiej wzajemnie się poznać. Spotkaniom towarzyszyła wystawka poświęcona obchodom święta bibliotek.
Statuetka „Przyjaciel Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku”
18 października 2024 r. był dla naszej biblioteki dniem szczególnym, ponieważ uczestniczyliśmy w obchodach Jubileuszu 55-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku. Podczas uroczystości osoby i instytucje zaprzyjaźnione z placówką i wspierające ją w realizacji różnorodnych zadań otrzymały z rąk Pani Dyrektor Leny Nieśpielak statuetki Przyjaciela Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, przyznawane przez Dyrektora, Pracowników, Uczniów i Rodziców. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie znalazła się również w gronie wyróżnionych. Dziękujemy i jesteśmy dumni, że możemy zaliczać się do grona przyjaciół Ośrodka.
Jedenasta edycja projektu „Czytanie wartości 2024/ 2025”
W ramach projektu „Czytanie wartości” rozpoczynamy jedenastą już edycję zajęć czytelniczych dla uczniów klasy I a i I b Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.
Tematyka czytanych tekstów wpisuje się m.in. w realizację kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Czytane treści będą dotyczyć następujących obszarów: zdrowie – sprawność fizyczna; patriotyzm – moja mała ojczyzna; wrażliwość – empatia; odpowiedzialność – dobro–zło. Realizacja zajęć przewidziana jest w miesiącach: październik 2024 r. – styczeń 2025 r. Podczas spotkań będą czytane wiersze, opowiadania i bajki, które w najbardziej przystępny sposób przekażą dzieciom wiedzę o podstawowych wartościach w życiu każdego człowieka.
Czytanie każdej kolejnej wartości zostanie poprzedzone jej omówieniem i zachęcaniem do właściwego postępowania. Po wysłuchaniu tekstu dzieci będą analizować problem w literaturze i odnosić go do swojej rzeczywistości. W rolę lektorów wcielą się nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie.
Narodowe Czytanie 2024 – Juliusz Słowacki „Kordian”
W sobotę 7 września 2024 r. odbyła się kolejna – trzynasta edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania był „Kordian” Juliusza Słowackiego, arcydzieło polskiego romantyzmu, które zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywa uniwersalną prawdę o świecie gdzie dobro walczy ze złem a prawda z kłamstwem. Organizatorami lelowskiej odsłony Narodowego Czytania byli: Wójt Gminy Lelów, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie. Spotkanie odbyło się w plenerze obok bibliotek. Po przywitaniu wszystkich uczestników przez dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie głos zabrała Renata Samek Wójt Gminy Lelów, a następnie kierownik PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie Dorota Kulawiak odczytała list inaugurujący akcję przesłany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Nauczyciel bibliotekarz Jadwiga Górecka wprowadziła w genezę i problematykę utworu. Następnie zaproszono gości do wspólnego czytania lektury.
W rolę lektorów wcielili się przedstawiciele dwunastu lokalnych instytucji: Urzędu Gminy w Lelowie, Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie, Domu Pomocy Społecznej w Lelowie, Szkoły Podstawowej w Ślęzanach, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w Lelowie wraz z Radną Rady Powiatu Częstochowskiego, Jurajskiej Spiżarni w Białej Wielkiej, Szkoły Podstawowej w Podlesiu, Klubu Seniora działającego przy GBP w Lelowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lelowie.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ilustracji dotycząca czytanego utworu. Uczestnicy mogli otrzymać na przyniesionych egzemplarzach lektury pamiątkowy stempel tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Dopełnieniem miłej i sympatycznej atmosfery spotkania była kawa i słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za udział i zaangażowanie w realizację Narodowego Czytania 2024 r. i zapraszamy za rok.
Konkurs czytelniczy o statuetkę i tytuł Międzyszkolnego Mola Bibliotecznego 2024/2025
Załączniki:
– Regulamin
– Podsumowanie
– Zgoda na przetwarzanie danych osobowych ucznia