Bezpłatna czytelnia internetowa IBUK LIBRA

Od 10 stycznia 2024 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie umożliwia swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do wybranych publikacji elektronicznych na platformie IBUK LIBRA – jednej z największych czytelni internetowych w Polsce.

Udostępniliśmy Państwu ok. 2000 tytułów elektronicznych książek, w większości z zakresu pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych. Korzystanie z tych publikacji jest możliwe na każdym urządzeniu (komputer, tablet, laptop, smartfon) przez całą dobę.

Dostęp do elektronicznego zbioru może posiadać każdy zapisany do naszej biblioteki czytelnik, który otrzyma od biblioteki osobisty PIN (kod aktywacyjny), niezbędny do korzystania z bazy i zaloguje się na platformie IBUK LIBRA przez stronę http://libra.ibuk.pl. Osoby, które nie posiadają konta w naszej bibliotece serdecznie zapraszamy do naszej placówki w celu zapisania się.

Osoby, które chcą otrzymać PIN proszone są o zgłoszenie się osobiście w naszej bibliotece.

PIN jest ważny do 14.10.2024 r.

Międzyszkolny Mól Biblioteczny 2023/2024  –  podsumowanie

Nad otwartą książką fruwają różne abstrakcyjne znaki graficzne

17 czerwca 2024 r. w bibliotece odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu czytelniczego „W każdej szkole są książkowe mole”, którego organizatorem była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie.

Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów Szkół Podstawowych z terenu Gminy Lelów i trwał od 1 września 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a także nagrodzenie uczniów, którzy najaktywniej korzystali z zasobów swojej biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2023/2024 i otrzymali tytuł Szkolnych moli bibliotecznych.

O statuetkę i tytuł  Międzyszkolnego Mola Bibliotecznego 2023/2024  rywalizowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie, Szkoły Podstawowej w Podlesiu  i Szkoły Podstawowej w Ślęzanach.

Statuetkę i tytuł Międzyszkolnego Mola Bibliotecznego 2023/2024 otrzymała Lucja Ostrowska – uczennica kl. II b  Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie

II miejsce zajęła Weronika Mazanek – uczennica kl. III Szkoły Podstawowej w Ślęzanach, a III miejsce zajęła Nadia Janas – uczennica kl. V Szkoły Podstawowej w Podlesiu.

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Uczestnikom konkursu dziękujemy i życzymy wielu ciekawych lektur. Nauczycielom bibliotekarzom bibliotek szkolnych dziękujemy za współpracę.

Tydzień Bibliotek 2024

Robot czytający książkę

16 maja 2024 roku w naszej bibliotece po raz kolejny gościliśmy wychowanków wraz z wychowawcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku.            Hasło tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmiało Biblioteka – miejsce na czasie.  Podkreśla ono konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględniając nowe trendy, innowacyjne formy przekazu wiedzy i kultury. W trakcie rozmowy uczniowie stwierdzili, że obecna biblioteka nie ogranicza się tylko do tradycyjnych książek ale także promuje różnorodność czytania, stwarza przestrzeń do  nauki, dyskusji, wymiany poglądów oraz mile spędzonego czasu. Uczniowie wysłuchali na audiobooku fragmentu książki Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, głośno czytali fragmenty  książek o kosmosie i kosmitach, rozwiązywali zadania z odgadnięciem hasła „PRZYBYLIŚMY POCZYTAĆ”, wspólnie wykonali pracę techniczną „Mój przyjaciel kosmita”. Spotkanie zakończyło się miłym i smakowitym akcentem – pizzą. W podziękowaniu za spotkanie uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom.

Serdecznie dziękujemy wychowawcom: Pani Danucie Kot i Pani Katarzynie Piętak oraz wychowankom SOSW im. J. Brzechwy w Bogumiłku za udział w spotkaniu i upominki.

X JUBILEUSZOWA EDYCJA KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO o statuetkę i tytuł Międzygminnego Mistrza i Wicemistrza Ortografii 2024 pod patronatem Wójta Gminy Lelów

9  maja 2024 roku w Szkole Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie odbyła się X edycja konkursu ortograficznego o statuetkę i tytuł  Międzygminnego Mistrza i Wicemistrza  Ortografii 2024. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Lelów i gmin ościennych. Organizatorami byli: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM ”w Częstochowie Filia w Lelowie i Szkoła Podstawowa Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie. Patronat nad konkursem objęła Wójt Gminy Lelów Pani Renata Samek.

Tekst dyktanda został opracowany przez nauczyciela języka polskiego Mirosława Skrzypczyka. W konkursie uczestniczyło 16 klasowych mistrzów ortografii z pięciu szkół: Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie, Szkoły Podstawowej w Ślęzanach, Szkoły Podstawowej w Podlesiu, Szkoły Podstawowej im. Jana Ledwocha w Irządzach, Szkoły Podstawowej w Niegowie.

Komisja  po sprawdzeniu prac przyznała statuetkę i tytuł:
Międzygminnego Mistrza Ortografii 2024 – Oliwii Woźnicy – uczennicy klasy VII  Szkoły Podstawowej w Ślęzanach,
Międzygminnego  Wicemistrza Ortografii 2024 – Natalii Wójcik  – uczennicy klasy VII a Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie.

Wyróżnienie otrzymali:
Tymoteusz Mielnik  – uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Ślęzanach,
Anna Gorgoń – uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Jana Ledwocha w Irządzach.

Podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników odbyło się tego samego dnia. Wręczenia nagród dokonali Wójt Gminy Lelów Pani Renata Samek oraz Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie Pani Maja Dymińska-Czyż.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu  za udział, opiekunom, komisji konkursowej za współpracę. Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy.