Wystawa malarstwa Waldemara Rękawika
W 2015 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie zorganizowały wystawę rysunku i malarstwa Waldemara Rękawika w ramach Galerii Kultury i Sztuki.
Waldemar Rękawik urodził się 10 lutego 1961 roku w Starachowicach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach.
Uprawia malarstwo, rysunek, pastele. Inspirują go różne style i kierunki w malarstwie, a szczególnie sztuka symbolizmu, impresjonizmu i postimpresjonizmu, jak i echa kubizmu oraz estetyki abstrakcji. Wiele dzieł Waldemara Rękawika bezpośredni o lub pośrednio nawiązuje do postaw artystycznych między innymi takich znanych twórców, jak: Amedeo Modigliani, Roman Kramsztyk, Jacek Malczewski, Paul Klee, Wassily Kandinsky, Emil Krcha, Maurice Utrillo, Tymon Niesiołowski, Stasys Eidrigevicius…
Przygodę z malarstwem rozpoczął w latach 70 XX wieku w liceum plastycznym, w którym wykładali ówcześnie między innymi tacy twórcy i pedagodzy kieleccy, jak: Kazimierz Kołomyja, Roman Harajda, Amalia Kwiatkowska, Stefan Dulny, Czesław Zagdan, Wanda Kuternoga, Wacław Stawecki. Waldemar Rękawik, w czasie swej edukacji artystycznej w Kielcach, zetknął się z osobą i twórczością niezwykle barwnej postaci w galerii artystów tamtych lat, Adolfem Wajncetlem-Wańskim, który dzięki swej twórczości, wypływającej z najlepszych krakowskich tradycji malarstwa doby międzywojnia polskiego i swemu młodopolskiemu, nieszablonowemu i może nieco artystyczno-cygańskiemu „noszeniu się”, zyskał sporą popularność i sławę. Artysta często odwiedzał Muzeum Narodowe w Kielcach w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie zachwycał się dziełami największych i najwybitniejszych twórców w polskiej historii sztuki.
W dojrzałym okresie uprawiania swej twórczości, brał udział w kilku wystawach zbiorowych, a także zorganizował kilka swych wystawach indywidualnych: w Starachowicach , Chmielniku i Kielcach.
Działał w amatorskim ruchu plastycznym w Starachowicach. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych, m.in. :
– II miejsce w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Kuterach koło Starachowic (1987 r.),
– zwycięzca w „Konkursie Grafiki“ w Świdniku koło Lublina (1985 r.),
– I miejsce w eliminacjach wojewódzkich w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” (2007 r.),
– zwycięzca VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego (2009 r.),
– I miejsce w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego org. przez PFRON (2009 r.),
– wyróżnienie w konkursie plastycznym „Pragnę zwyciężyć” w Końskich (2009 r.),
– III miejsce w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego organizowanego przez PFRON ( 2010 r.),
– II miejsce w I edycji konkursu plastycznego „Moje Marzenia” org. przez ŚBRR (2010 r.),
– II miejsce w II edycji konkursu plastycznego „Moje Marzenia” org. przez ŚBRR (2011 r.),
– II miejsce w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego org. przez PFRON (2014 r.),
– III miejsce w XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”(2014r.),
– I miejsce w konkursie „Jan Paweł II Przyjaciel Rodzin” org. przez DPS w Kielcach (2015 r).
Waldemar Rękawik od wielu lat mieszka i tworzy w Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach, niedaleko Chmielnika. Tam, dyrekcja Domu stworzyła artyście bardzo dobre warunki do pracy twórczej, oddając mu jedno pomieszczenie, które spełnia rolę pracowni. Mecenat DPS nad sztuką Waldemara Rękawika zaowocował ostatnio wystawami indywidualnymi malarza w siedzibie Kieleckiego Urzędu Starostwa Powiatowego, a także w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Intensywna twórczość rysunkowa i malarska Waldemara Rękawika trwa równolegle i równocześnie z przebiegającą na co dzień rehabilitacją Jego nadwrażliwej osobowości, między innymi poprzez terapię zajęciową, plastyczną…
Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Marek Czarnołęski
zdjęcia: Marcin Błoch