II Ogólnopolska Noc Bibliotek
4. czerwca 2016 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbyła się II Ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Wolno czytać”.
W godzinach 16.00-22.00 na uczestników tegorocznej Nocy Bibliotek czekało wiele atrakcji i ciekawych zajęć, ponieważ w bibliotece wolno czytać, ale nie tylko…
Oficjalne rozpoczęcie Nocy Bibliotek nastąpiło o godzinie 16.30 w Auli Forum RODN „WOM”. Pani wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych Renata Lipniewska powitała przybyłych gości. Następnie odczytany został wiersz Danuty Wawiłow „Szybko”.
Pierwszym punktem programu była projekcja filmu A. Maleszki „Magiczne drzewo”. Po obejrzeniu filmu dzieci wraz z opiekunami mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć proponowanych przez pracowników biblioteki.
W wypożyczalni można było wypożyczyć większą niż zwykle ilość książek.
W czytelni rodzice i opiekunowie mogli przy „małej czarnej” posłuchać koncertu skrzypcowego w wykonaniu Olgi Arkabus, która od wielu lat kształci się w Częstochowskiej Szkole Suzuki w klasie skrzypiec pod kierunkiem p. Marii Magdaleny Rogowskiej.
Ponadto, uczestnicy Nocy Bibliotek, zarówno dzieci jak i dorośli, mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych pn. Jak powstaje obraz? Od szkicu do barw… oraz w warsztatach czytelniczo-plastycznych Tworzenie Lapbook’a.
Dla najmłodszych zorganizowane zostały zajęcia z wykorzystaniem urządzeń mobilnych: tablicy interaktywnej i tabletów – Interaktywny maluch w bibliotece oraz Tworzenie interaktywnych książeczek w programie Story Jumper.
Dużą popularnością cieszył się Teatrzyk Kamishibai, który można było oglądać przez cały czas trwania imprezy. Teatrzyk prezentowany był przez bibliotekarki przebrane w japońskie kimona, co dodawało czytanym bajkom magicznego charakteru.
Zwolennicy gier planszowych mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty gier prezentowanych w trakcie Planszogrania z Bardem.
Dla fanów książek i filmów nauczyciele bibliotekarze zorganizowali Wieczorne spotkanie z Panem Kleksem, zajęcia oparte na ekranizacji Akademii Pana Kleksa oraz zajęcia biblioterapeutyczne pt. Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Impreza zakończyła się, podobnie jak w ubiegłym roku, półmrocznym zwiedzaniem biblioteki z latarkami. Wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję zajrzeć w zakamarki naszej biblioteki.
Punktem kulminacyjnym imprezy było poszukiwanie „zabłąkanego” między regałami Czerwonego Kapturka i towarzyszącego mu wilka. Dodatkową atrakcją była możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z postaciami Czerwonego Kapturka i wilka.
Na zakończenie każdy otrzymał Certyfikat udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i biblioteki Noc Bibliotek.
Marta Małek
Zdjęcia : Izabela Bajor, Paweł Włodarczyk