IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Mój ekslibris – herb rodziny”

Mój ekslibris – herb rodziny – I miejsce

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie w roku szkolnym 2023/2024 zorganizowała IV Powiatowy Konkurs Plastyczny Mój ekslibris – herb rodziny pod honorowym patronatem Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, w szczególności z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego. Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy na temat ekslibrisu, poznanie jego historii, kształtowanie wrażliwości czytelniczych, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Zadaniem uczestnika konkursu było autorskie wykonanie ekslibrisu nt. herbu rodziny. Ekslibris mógł być związany z zainteresowaniami lub/i sposobami spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym oraz opatrzony napisem, np. EX LIBRIS rodziny Kowalskich (od nazwiska autora pracy). Każdy z uczniów opatrzył  swój projekt napisem wykonanym techniką kaligrafii.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 maja 2024 r. podczas spotkania wszystkich uczestników i nauczycieli na platformie ClickMeeting.

Komisja konkursowa w składzie:

Alina Grabna – przewodnicząca jury, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Częstochowie, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie,

Agnieszka Tyrman – nauczyciel Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie

Izabela Bajor – nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” w Częstochowie

Ernest Pidzik – nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” w Częstochowie

Aneta Przybyłowicz – nauczyciel bibliotekarz PBP RODN „WOM” w Częstochowie

uwzględniając poniższe kryteria:

• zgodność wykonania ekslibrisu z regulaminem,
  • jakość ekslibrisu,
  • pomysł na własny ekslibris,
  • technikę kaligrafii napisu,
  • ogólny wyraz artystyczny,

oceniła 32 nadesłane prace i przyznała następujące miejsca oraz wyróżnienia:

I miejsce

Mateusz Florjański, uczeń Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach
Nauczyciel opiekun: Agata Kiepura

II miejsce

Yana Dyka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie
Nauczyciel opiekun: Anna Langier

III miejsce

Weronika Ożóg, uczennica Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie
Nauczyciel opiekun: Urszula Saboczyńska

Wyróżnienia:

Kinga Byczkowska, uczennica Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie
Nauczyciel opiekun: Urszula Saboczyńska

Natalia Norman, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku
Nauczyciel opiekun: Regina Siutaj-Berska oraz Joanna Sosnowska

Nikola Lis, uczennica Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Gminnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Rębielicach Królewskich
Nauczyciel opiekun: Sylwia Nogalska

Szymon Kubik, uczeń  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Koniecpolu
Nauczyciel opiekun: Iwona Ptak

Zuzanna Sławuta, uczennica Szkoły Podstawowej nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie
Nauczyciel opiekun: Ewa Ossowska

Marta Gajek, uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Choroniu
Nauczyciel opiekun: Barbara Marchewka

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz plastyczno-techniczne gadżety za poszczególne miejsca, wyróżnienia i za udział w konkursie, natomiast nauczyciele – podziękowania za przygotowanie ucznia/uczniów.

Dziękujemy uczestnikom za przesłanie ciekawych ekslibrisów oraz sponsorom za ufundowanie nagród rzeczowych.

Prezentacja prac konkursowych:  https://tiny.pl/dd3w6

Tekst: Aneta Przybyłowicz, Ernest Pidzik