„Każdy z nas jest inny, ale wyjątkowy” – integracyjne zajęcia biblioterapeutyczne

7 czerwca 2024 r. nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, Pani Katarzyna Kucharzewska, przeprowadziła integracyjne zajęcia biblioterapeutyczne pt. „Każdy z nas jest inny, ale wyjątkowy”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klasy 2a Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie oraz wychowawca grupy Pani Elwira Zięba.

Na początku zajęć prowadząca zastosowała narzędzia biblioterapeutyczne integrujące grupę – powitanie, kontrakt zajęć i inne ćwiczenia, które pozwoliły lepiej poznać uczniów i zintegrować grupę. Uczniowie wyrażali swoje emocje za pomocą termometru nastroju i emotikonek oraz mówili o sobie i swoich zainteresowaniach oraz planach na życie. Rozmawiali także o tym, co ich łączy, a co różni. Ponadto wypełnili Kartę ludzików – test psychologiczny mówiący o tym, w jakim miejscu widzą się aktualnie w życiu.

Zajęcia oparto się na książce Marka Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Nauczycielka przeczytała tekst  pt. „Historia o tolerancji. Nowa w klasie”. Wyjaśniła znaczenie słowa „tolerancja”, jak ją rozumieć i w jaki sposób można być tolerancyjnym we współczesnym świecie. Uczniowie  wymienili także ważne wartości w życiu każdego człowieka: tolerancja, szacunek, miłość, własne zdanie, odwaga, pokój, humor, patriotyzm, godność, poczucie humoru czy empatia. Zajęcia służyły integracji uczniów oraz wzajemnemu poznaniu się oraz  szacunku dla naszej osobowości i odmienności.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Elwira Zięba