KLASY I – III
- Kto czyta, nie błądzi – zagadki, szyfry i zadania interaktywne
Na podstawie wysłuchanych czterech fragmentów lektury Detektyw Pozytywka Grzegorza Kasdepke uczniowie po każdym fragmencie książki będą wykonywać ciekawe zadania. Uczestnicy zajęć ułożą puzzle tematyczne, poszukają zaginionych skarpetek, itp. Na zakończenie uczniowie otrzymają Złotą Odznakę dla Super Detektywów w postaci klasowego dyplomu.
- Rozszerzona rzeczywistość w oparciu o bajkę „O księciu, który dostał kosza”
Na zajęciach uczniowie zapoznają się z treścią bajki i przy pomocy aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością zagłębią się w kreatywny świat opowiadania. Uruchomią swoją wyobraźnię oraz prawie wszystkie zmysły. Na uczestników będą czekały dodatkowe audiowizualne niespodzianki.
- Kłamstwo ma krótkie nogi
Uczniowie wysłuchają trzech opowiadań autorstwa Grzegorza Kasdepke i na ich podstawie ustalą, kto kłamie i jak szybko można to kłamstwo rozszyfrować. Ponadto zmierzą się z różnymi aspektami kłamcy i kłamstwa. Dodatkowo będzie twórczo, zabawnie i z morałem. Na koniec zajęć uczestnicy będą uczestniczyć w zabawie „Jedno kłamstwo, dwie prawdy”.
- Prawa dziecka
Głównym celem zajęć jest pogłębianie wiedzy na temat znajomości praw dziecka. Dzieci podczas spotkania będą kształtować świadomość posiadania własnych praw przez udział w różnych grach dydaktycznych.
- Od papirusu do audiobooka
Treści prezentowane w czasie zajęć przybliżą dzieciom historię pisma i książki. Zdobyte wiadomości uczniowie utrwalą praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami.
- O bocianach słów kilka – wierna miłość Klepetana i Maleny
Zajęcia czytelnicze z elementami kodowania, z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai i prezentacji multimedialnej o bocianach.
- Brzydkie kaczątko – o akceptacji i tolerancji
Zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.
- Potęga przyrody
Zajęcia promujące edukację czytelniczą i medialną przybliżające informacje dotyczące ochrony lasu, bezpiecznego i odpowiedzialnego zachowania w lesie i różnorodności przyrody leśnej. Lekcja oparta o tekst z teatrzyku Kamishibai Leszy – opiekun puszczy.
- Spotkanie ze Skarbnikiem
Zajęcia promujące edukację czytelniczą i medialną przybliżające górnicze tradycje. Lekcja oparta o tekst Kamishibai Legenda o Skrabniku.
- Tworzymy kapelusz dla Pani Wrony
Warsztaty literacko-plastyczne z tworzenia kapeluszy z wykorzystaniem materiałów własnych uczestników. Podczas spotkania uczniowie wysłuchają fragmentów lektury Kapelusz Pani Wrony Danuty Parlak, poznają zwyczaje i niezwykłą inteligencję wron, a następnie udekorują przyniesione kapelusze według własnego pomysłu.
- Zanim nastały media cyfrowe
Prelekcja połączona z prezentacją wynalazków i historycznych urządzeń multimedialnych skupiająca się na nośnikach dźwięku i obrazu.
Zwiedzanie wystawy może być realizowane przy okazji udziału w innych zajęciach. Trwa maksymalnie do 1 godziny zegarowej.
KLASY II – III
„Jak składnie zagadkę odgadniesz?!” – legendy i bajki w wyborze rozwijające twórcze i logiczne myślenie
Podczas zajęć uczniowie zapoznają się w dwóch różnych odsłonach (teatrzyk Kamishibai i słuchowisko) z treściami wybranej legendy i bajki. Rozwiązując przeróżne zagadki i zadania, uczniowie będą rozwijać kreatywność i logiczne myślenie.
- My w sieci – relacje i tożsamość w internecie
Uczniowie na podstawie przygotowanych materiałów filmowych i tekstowych nabywają umiejętności przedstawiania emocji i uczuć oraz uczą się poprawnych postaw w internecie. Celem spotkania jest także rozróżnianie przez uczniów pozytywnych i negatywnych zachowań rówieśników korzystających z komunikatorów i serwisów internetowych.
- Uwaga! Fake news!
Uczniowie na zajęciach dowiedzą się, w jaki sposób rozróżniać informacje internetowe prawdziwe od fałszywych, jak reagować i do kogo się zwrócić, gdy wiarygodność wiadomości staje się wątpliwa. Spotkanie oparte jest na metodach i ćwiczeniach aktywizujących uczniów, pobudzających do logicznego myślenia i samodzielnego podejmowania decyzji.
- Lasse i Maja na tropie – jak zostać książkowym detektywem?
Zajęcia wprowadzające w serię książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie wcielają się w postać detektywa, sporządzając rysopis sprawcy, odgadują zagadki oraz tworzą konstrukcję fabularną kryminału.
- Jak się uczyć, aby umieć?
Podczas spotkania uczniowie poszerzą wiadomości na temat funkcjonowania mózgu w zakresie przyswajania wiedzy. Omówione zostaną rodzaje zbiorów przydatnych w uczeniu się. Uczniowie nabędą umiejętności praktyczne dotyczące poprawnego wyszukiwania informacji oraz korzystania z indeksów książkowych.
KLASA III
- Magiczne okulary
Podczas zajęć uczestnicy będą mieć możliwość (w ciekawy i efektywny sposób) nauczenia się na pamięć wiersza Okulary Juliana Tuwima. Ciekawostki związane z okularami, anaglify (trójwymiarowe fotografie), filmiki 3D oglądane przez okulary red-cyan wzbogacą zajęcia i rozbudzą zainteresowania uczniów. Ponadto na koniec zajęć na wszystkich będzie czekać nowoczesna wizualna niespodzianka.
- Czary-mary z tabliczką mnożenia
Podczas zajęć uczniowie będą mieli możliwość ćwiczyć i utrwalać tabliczkę mnożenia poprzez różne zabawy edukacyjne oparte na ciekawych pomocach dydaktycznych, również z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych.
- Wigilijna opowieść. O Franiu, który pomógł Świętej Rodzinie.
Spotkanie czytelnicze z teatrzykiem Kamishibai połączone z warsztatami plastycznymi, na których uczniowie będą tworzyć ozdoby świąteczne. Uczestnicy pracują na przyniesionych materiałach (każdy uczestnik wykona bałwanka: skarpeta, 0,5 kg. ryżu, gumki recepturki, mazaki, klej do tkanin, małe koraliki lub guziki).
- Do zwrotu przez sztag! – żeglarstwo moją pasją (tylko w II semestrze)
Uczniowie na zajęciach będą mieli okazję zapoznać się z treścią legendy oraz piosenkami związanymi z żeglarstwem. Wezmą udział w konkurencji wiązania węzłów żeglarskich na czas oraz w zabawie odnajdywania ukrytych skarbów. A wszystko po to, aby zachęcić uczniów do rozwijania swoich sportowych pasji i bezpiecznego organizowania czasu wolnego podczas wakacji.
BIBLIOTERAPIA
KLASA I
- W lustrzanej sali – rozwijamy kompetencje emocjonalne dzieci
Zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Uczniowie opowiedzą o swoich emocjach i jak sobie z nimi radzą oraz jakie emocje pojawiają się w relacjach z innymi ludźmi. Dzieci stworzą kolaż Moje emocje. Uczniowie będą wykonywali ćwiczenia na podstawie bajki, której tekst uczy, jak dostrzegać piękno świata.
KLASY I-III
- Franek już nie narzeka… O życzliwości dla innych
Zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Jak sobie poradzić z ciągłym narzekaniem? Na to pytanie spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Dzieci będą się uczyć życzliwości i dobrych zachowań. Każdy stworzy swój własny zbiór sympatycznych pozdrowień, powitań i życzliwych słów. Na zajęciach uczniowie pokażą swoje plastyczne pomysły i kreatywność w tworzeniu magicznego pudełka.
- Siedmiu Wspaniałych – jak być bezpiecznym w szkole (od listopada)
Zajęcia na podstawie opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel Siedmiu Wspaniałych. Zajęcia uwrażliwiają na krzywdę wyrządzaną drugiej osobie, mają uświadomić uczniom, że dręczenie i przemoc są przykre i szkodliwe. Lekcja ma kształtować empatię wśród grupy rówieśniczej.
- Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień
Zajęcia mające uświadomić dzieciom, jak ważne jest posiadanie dobrych manier oraz ćwiczenie umiejętności dbania o dobre relacje z innymi; zajęcia na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepke Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień, oraz książki Katarzyny Kozłowskiej Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować.
- Mam tę (super)moc!
Zajęcia z edukacji emocjonalnej na podstawie książki Susanny Isern i Rocio Bonilla Wielka księga supermocy. Na lekcji uczniowie wzmacniają poczucie własnej wartości. Zajęcia uświadamiają uczniom, że wszyscy posiadamy supermoce, czyli pozytywne cechy, talenty i umiejętności, które nas wyróżniają oraz że należy pamiętać, iż każdy z nas jest wyjątkowy.
KLASA III
- Od złości do radości – porozmawiajmy o emocjach
Zajęcia na podstawie książek: Kolorowy potwór Anny Llenas, Garść radości, szczypta złości Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej, Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke oraz Hotel dla uczuć Lidii Branković. Zajęcia mają uświadomić uczestnikom, że wszystkie uczucia i emocje są nam potrzebne i mamy prawo je przeżywać. Uczniowie nauczą się nazywać emocje oraz uczucia. Lekcja ma rozwijać empatię dla innych oraz twórcze myślenie. Uczniowie wykonają ćwiczenia i wezmą udział w zabawach pozwalających zrozumieć i oswoić różne emocje. Ponadto poznają techniki zarządzania złością.
- Z żyrafą Bibi poznajemy świat empatii (od listopada)
Celem zajęć jest przybliżenie uczniom pojęcia empatii w grupie, uświadomienie dzieciom możliwości porozumiewania się ze sobą bez agresji i przemocy. Poznajemy świat empatii i współodczuwania z sympatyczną żyrafą Bibi. Lekcja jest prowadzona w ramach projektu Porozumienie bez przemocy. Zajęcia opierają na opowiadaniach Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej Przyjaciele żyrafy : bajki o empatii.
ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE Z ELEMENTAMI TUS (TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH)
Trening umiejętności społecznych to poznawanie i nabywanie kompetencji społecznych przez dziecko od najmłodszych lat. Umiejętności te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie i grupie rówieśniczej oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Z różnych powodów nie zawsze wzorce te są kształtowane prawidłowo. Długotrwała izolacja i nauka zdalna oraz wstrzymany proces socjalizacji również przyczyniły się do tego, iż dzieci mają różne trudności w zakresie umiejętności społecznych i emocjonalnych.
Celem zajęć jest budowanie sposobów i dróg do lepszego rozumienia siebie oraz innych. Zajęcia będą rozwijały i utrwalały kompetencje społeczne niezbędne w codziennym funkcjonowaniu.
Zajęcia przeznaczone są głównie dla dzieci z trudnościami w zakresie umiejętności społecznych i przeprowadzane są w bezpiecznej oraz przyjaznej atmosferze.
Główne cele zajęć:
– nawiązywanie i utrzymywanie pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi
– umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych
– rozwijanie umiejętności skutecznej komunikacji w relacjach interpersonalnych
– kształtowanie umiejętności współpracy oraz rozwiązywania konfliktów
-nauka wyrażania i kontrolowania emocji
– rozwijanie empatii oraz rozumienia stanów innych ludzi
– radzenie sobie w sytuacjach stresujących
– wzmacnianie poczucia własnej wartości
– wzmacnianie asertywności
- Czy potrafię być dobrym kolegą?
Zajęcia są przeznaczone dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Szkoła jest miejscem, gdzie nie tylko zdobywamy wiedzę, ale również współpracujemy, spędzamy czas oraz nawiązujemy przyjaźnie. W trakcie zajęć uczniowie kształtują umiejętność bycia dobrym kolegą i nawiązywania relacji z rówieśnikami, co jest szczególnie ważne po okresie izolacji i nauki zdalnej. Uczestnicy poznają zachowania, które ułatwią im prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.