Konferencja „Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu regionalizmu”
Edukacja regionalna, kształtowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej oraz patriotycznej dzieci były tematem konferencji Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa – w kręgu regionalizmu zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Wydarzenie odbyło się 28 maja 2024 r., a organizatorem konferencji była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Uroczystego powitania Gości, Prelegentów i Uczestników dokonała Pani Renata Lipniewska, wicedyrektor RODN „WOM” w Częstochowie ds. bibliotek pedagogicznych.
Podczas konferencji swoje wykłady wygłosili:
Baśnie i legendy regionu częstochowskiego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – dr Edyta Skoczylas-Krotla, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
Tradycje kulinarne regionu częstochowskiego na przykładzie pracy z uczniami z niepełnosprawnością w stopniu głębszym – dr Daria Adamczyk, Marta Madejska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie.
Walory kulturowe ziemi częstochowskiej – dr Robert Garstka, Aleksander Lysko, Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Kilka słów o kobiecym stroju ludowym okolic Częstochowy – Magdalena Żak, Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Miedźnie.
Międzyszkolny projekt edukacyjny „Literacka mapa Częstochowy” przykładem promocji kultury regionalnej – dr Agata Arkabus, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Jak mówią w Częstochowie i okolicach – Anna Dąbrowska, Anna Hiller, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
Prelegenci w swoich wystąpieniach kładli nacisk na wszechstronny rozwój ucznia, przygotowanie go do całościowego postrzegania otaczającego świata, czemu służy między innymi edukacja regionalna. Kształtując w dzieciach poczucie własnej tożsamości poprzez wyposażenie ich w bogatą wiedzę o regionie i umiejętne powiązanie jej z rzeczywistością narodową umacnia się w nich więź z najbliższym środowiskiem rodzinnym, regionem, krajem, a także zachęca do aktywnego udziału w życiu danej społeczności i poznawania swojego dziedzictwa. Uczestnicy konferencji poznając specyfikę swojego regionu, będą w stanie wpajać uczniom postawę tolerancji, otwartości i zrozumienia. Konferencja służyła również dzieleniu się doświadczeniami w pracy z uczniami, w tym z uczniami z niepełnosprawnością w stopniu głębszym – można było dowiedzieć się jak poprzez projekty edukacyjne, warsztaty kulinarne, zabawy i gry edukacyjne oraz cykle zajęć i spotkań czytelniczo-literackich kształtować w nich szacunek do literatury, tradycji, obrzędów czy gwary.
Wśród uczestników konferencji rozlosowano niespodzianki książkowe. Miła atmosfera sprzyjała wymianie uwag, spostrzeżeń i doświadczeń. Z ankiety ewaluacyjnej wynika, że temat regionalizmu jest ważny i godny podjęcia w nowym roku szkolnym, podczas różnych form doskonalenia nauczycieli i zajęć promujących edukację regionalną wśród dzieci i młodzieży.
Bardzo dziękujemy prelegentom za przyjęcie zaproszenia i ciekawe wystąpienia, uczestnikom za aktywny udział w konferencji.
Tekst: Anna Dąbrowska, Anna Hiller
Zdjęcia: Izabela Bajor