Mam marzenie. O wyjątkowych Polkach i Polakach

W roku szkolnym 2020/2021 nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” we współpracy z wychowawcami i nauczycielami bibliotekarzami Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie zrealizowali projekt edukacyjny promujący edukację czytelniczą i medialną Mam marzenie. O wyjątkowych Polkach i Polakach.

Projekt skierowany został do uczniów klasy II a i II c i realizowany był w oparciu o książkę „12 wyjątkowych postaci : polscy autorzy o marzeniach” pod red. Anny Belter. Zajęcia odbywały się zdalnie, za pośrednictwem platformy ClickMeeting.

Celem projektu było zainteresowanie życiem i osiągnięciami sławnych Polaków i Polek, budzenie wrażliwości na treści zawarte w opowiadaniach, kształtowanie nawyku kulturalnego obcowania z książką, umiejętność samodzielnej pracy, umiejętność posługiwania się technologiami komunikacyjno-informacyjnymi, w tym pracy na tablicy interaktywnej oraz rozwijanie kreatywności uczniów i kształcenie umiejętności pracy w zespołach.

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie poznali historię znanych i cenionych Polek i Polaków: Henryka Sienkiewicza, Jana Pawła II, Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina, Janusza Korczaka oraz Mikołaja Kopernika,  których życie i dokonania zaważyły na rozwoju całego kraju i świata. Uczniowie potrafili opowiadać o najciekawszych wydarzeniach zawartych w opowiadaniach, wymieniali bohaterów, określać ich cechy charakteru i wyjaśniać motywy ich działania, jak również wykazywali zaciekawienie życiem i osiągnięciami sławnych Polaków.

Uczniowie  mogli również wziąć udział w konkursie na plakat z sobą w roli głównej Mam marzenie, czyli jak zostać wielkim Polakiem, wielką Polką. Powstały bardzo ciekawe prace plastyczne odkrywające nie tylko zdolności plastyczne dzieci, ale też ich ambicje życiowe.

Zwycięzcami zostali: Szymon Kołodziejczyk z klasy II a oraz Dominika Bryła z klasy II

Projekt_program_Mam marzenie

Tekst: Anna Dąbrowska, Anna Hiller