„Od złości do radości – porozmawiajmy o emocjach” – zajęcia biblioterapeutyczne w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie

16 września 2022 roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne przeprowadzone przez panią Katarzynę Kucharzewską – nauczyciela bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie. W zajęciach brało udział 6 uczniów z klasy I a Szkoły branżowej I stopnia wraz z wychowawcą panią Elwirą Ziębą.

Na początku spotkania prowadząca sprawdziła samopoczucie młodzieży za pomocą narzędzi biblioterapeutycznych. Następnie grupa wypełniała karty integracyjne przedstawiające ich osobowość i zainteresowania. Po integracyjnej części zajęć, uczniowie wysłuchali tekstu książki obrazkowej – picturebooka Libby Walden pt. „Uczucia” (z przepięknymi ilustracjami Richarda Jonesa, przekład Barbara Supeł) i odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Prowadząca wyjaśniła pojęcie picturebook i omówiła jego cechy. Książka ta pomogła w zrozumieniu emocji, z którymi każdy z nas, niezależnie od wieku, mierzy się każdego dnia. W trakcie zajęć wykorzystywane były plakaty ilustrujące różne emocje. Uczniowie odgadywali zagadki tematyczne, a także pokazywali daną emocję i nazywali ją. Prowadząca wyjaśniła również różnicę między uczuciami a emocjami.  Należy pamiętać, że każda emocja jest ważna w naszym życiu i ma swoją funkcję. Poza tym warto zapamiętać, że sfera emocjonalna rozwija się przez całe nasze życie oraz, że widzimy świat takim, jakim go czujemy.

W zajęciach została wykorzystana także książka pt. „Narysuj emocje : ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych” [opracowanie i skład Magdalena Hinz ; ilustracje Ireneusz Gawliński]. – Gdańsk : Wyd. Harmonia, 2018.

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Elwira Zięba