Projekt edukacyjny „Jestem Polakiem – jestem Europejczykiem”
Dziecko w okresie przedszkolnym chętnie podejmuje działania związane z nabywaniem wiedzy w zakresie poznawania nowych kultur, krajów, regionów. Dzieci w starszych oddziałach przedszkolnych posiadają już wiele wiadomości na temat Polski i krajów europejskich, z którymi dzielą się z członkami grupy przedszkolnej oraz nauczycielami. U dzieci sześcioletnich bardzo ważne jest również kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej, która wiąże się także z budowaniem tożsamości Polaka i Europejczyka.
Do głównych zadań przedszkola, zgodnie z zapisami podstawy programowej, w okresie całościowego rozwoju dziecka należą między innymi:
Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka oraz Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.
Powyższe zadania zapisane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego, wpisane zostały w realizację projektu edukacyjnego „Jestem Polakiem – jestem Europejczykiem”. Program projektu oraz zajęcia opracowała i prowadziła dr Agata Arkabus – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, a odbiorcami działań były dzieci sześcioletnie z Przedszkola Publicznego Sióstr Nazaretanek im. Świętej Rodziny w Częstochowie.
Zajęcia dla dzieci odbywały się cyklicznie w roku szkolnym 2022/2023 w siedzibie biblioteki lub na terenie przedszkola. Tematyka projektu obejmowała zagadnienia dotyczące poznania kultur, życia społecznego, symboli narodowych i położenia administracyjnego różnych krajów należących do Unii Europejskiej, w tym także Polski. W okresie roku szkolnego zrealizowane zostały następujące tematy:
- Słoneczne Włochy.
- Górzysta Austria.
- Modna Francja.
- Zielona Irlandia.
- Wyspiarska Dania.
- Co wiemy już o Unii Europejskiej?
Podczas wspólnych zajęć dzieci poznawały flagę i stolicę danego państwa, położenie na mapie Europy, ważne wydarzenia historyczne, kulturę, język, osoby zasłużone dla historii i rozwoju kraju. Wszystkie spotkania opierały się na metodach aktywnych, często z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, np. aplikacji tabletowych lub zadaniach multimedialnych wykonywanych przy użyciu tablicy interaktywnej. Dzieci na każdych zajęciach rozwiązywały karty pracy oraz tworzyły prace plastyczne związane z omawianym państwem, które gromadziły w przygotowanych dla siebie na pierwszych zajęciach indywidualnych portfoliach. Dzięki zgromadzonym materiałom dzieci na zakończenie projektu miały możliwość przypomnienia sobie zdobytych wiadomości, które posłużyły do wykonania książki „Przewodnik po krajach Unii Europejskiej”.
dr Agata Arkabus