V Ogólnopolska Noc Bibliotek 2019
5 października 2019 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbyła się po raz piąty Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji brzmiało Znajdźmy wspólny język. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek, kształtowanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży oraz integracja lokalnego środowiska.
Tegoroczna Noc Bibliotek rozpoczęła się o godzinie 15.30 w Auli Forum RODN „WOM”. Pani Renata Lipniewska – wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych oficjalnie powitała uczestników. Następnie odczytany został wiersz pt. „Wierszowiązałki” Joanny Mueller inaugurujący tegoroczną akcję, w piękny i mądry sposób odnoszący się do tegorocznego hasła Znajdźmy wspólny język. Tytułowe wierszowiązałki ułatwiają nawiązywanie więzi między czytelnikami. Po uroczystym otwarciu Nocy Bibliotek nastąpiła emisja filmu familijnego pt. Ptyś i Bill.
Po obejrzeniu filmu dzieci wraz z opiekunami mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów proponowanych przez pracowników biblioteki. Każdy uczestnik miał okazję „przywitać się” z biblioteką i zostać twórcą wspólnej kompozycji plastycznej umieszczonej przy wejściu do biblioteki. Jednym z punktów programu był escape room Tajemnice starej biblioteki, przygotowany zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Uczestnicy mogli opuścić „pokój tajemnic” po rozwiązaniu wielu tajemnych zagadek i odgadnięciu zaszyfrowanego hasła. Ponadto goście mieli okazję wziąć udział w otwartych warsztatach lepienia z gliny pn. Lepić każdy może prowadzonych przez uczennice z Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich ALA w Częstochowie oraz poznać sztukę carvingu w trakcie rodzinnych warsztatów zdobienia potraw.
Na miłośników tworzenia opowiadań czekały ciekawe i kreatywne zajęcia pt. Historie zwykłe i niezwykłe. Uczestnicy losowali przedmiot, a następnie wspólnie z rodzicami tworzyli historię związaną z danym przedmiotem. Powstawały historie rodzinne, mroczne lub humorystyczne, a także tematycznie związane z Nocą Bibliotek. Dla dorosłych uczestników przygotowaliśmy kącik melomana Słowo, obraz, dźwięk – z Hadyną na Śląsku, gdzie oprócz nastrojowej atmosfery czekała na nich kawa i słodki poczęstunek.
Najmłodsi uczestnicy brali udział w ciekawych zabawach czytelniczych pn. Czytajmy razem. Podczas spotkania dzieci oglądały film przedstawiający etapy powstawania książki. Wysłuchały również fragmentów różnych bajek i baśni, a następnie rozwiązywały zagadki czytelnicze. Uczestnicy wysłuchali legendy o toruńskich piernikach. Wykonywali również własne pierniki wybraną techniką plastyczną. Dzieci wraz z rodzicami miały również możliwość spędzenia miło czasu w pełnym atrakcji Kąciku dla najmłodszych.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się również zabawy warsztatowe pn. Pamięciowa gimnastyka czasami koziołki fika, w trakcie których uczestnicy sprawdzali możliwości swojej pamięci i poznawali różne techniki pamięciowe ułatwiające zapamiętywanie. Nie zabrakło również rodzinnych warsztatów plastycznych zatytułowanych Nie szukaj kogoś z kim możesz być, lecz kogoś bez kogo nie umiesz żyć, w trakcie których uczestnicy Nocy Bibliotek mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności artystyczne.
Dla zwolenników warsztatów komputerowych przygotowaliśmy cieszące się od lat dużym zainteresowaniem zajęcia z tworzenia elektronicznych książeczek Story Jumper. Podczas warsztatów uczestnicy tworzyli wirtualne książeczki na temat ulubionego bohatera literackiego. W czasie spotkania powstały interaktywne opowiadania, uatrakcyjnione kolorowymi grafikami i barwnymi postaciami, znanymi z lektur i nie tylko. Dodatkową atrakcją był pokaz tańców irlandzkich i celtyckich w wykonaniu zespołu Celtomania. Na zakończenie spotkania, najbardziej wytrwali goście uczestniczyli w półmrocznym zwiedzaniu zakamarków biblioteki.
Tegorocznej akcji noc bibliotek towarzyszyły wystawy poświęcone życiu i twórczości dwóch wybitnych pisarzy: Marka Hłaski pn. Nocny Marek w 50. rocznicę śmierci oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100. rocznicę urodzin. W pomoc przy organizacji V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek włączyli się również wolontariusze – uczniowie klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Częstochowie.
V edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek była równie udana jak poprzednie, dostarczyła wielu emocji, wzruszeń i dobrej zabawy. Uczestnicy opuścili bibliotekę z certyfikatami uczestnictwa, jak również z nowymi umiejętnościami i pomysłami. W imprezie wzięło udział ponad 130 osób.
Tekst i zdjęcia: Marta Małek