VI Ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”

9 października 2020 r. odbyła się VI Ogólnopolska Noc Bibliotek. Jest to wielkie święto bibliotek i czytania, akcja zachęcająca do korzystania z bibliotek i do odwiedzania ich w różnych celach i w każdym czasie.

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek zachęcała do czytania, szczególnie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego. Czytanie jest również szansą na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki. Hasło akcji „Klimat na czytanie” nawiązuje również do ochrony klimatu i środowiska, w którym żyjemy, dbanie o dobrostan ludzi i planety. Tegorocznej edycji Nocy Bibliotek towarzyszyło dodatkowe hasło: „Chroń, to co kochasz! Na martwej planecie nie ma książek!”

Ten trudny czas szczególnie pokazał, jak ważne i potrzebne są biblioteki. Noc Bibliotek rozpoczęliśmy tradycyjnie emisją filmu: „Jakub, Mimmi i gadające psy” z 2019 r. Odczytany został również wiersz autorstwa Jacka Cygana „Klimat na czytanie”, który powstał specjalnie na tę okoliczność. Po filmie, dla zorganizowanych grup uczniów, odbyły się zajęcia edukacyjne.

Uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach o tworzeniu gier i filmów: „Cyberświat 3D”. Zajęcia poświęcone grafice trójwymiarowej, która stale dąży do naśladowania realnego świata. Prowadzący, Jędrzej Kaśkiewicz w ciekawy sposób przedstawił proces kreacji środowisk świata 3D oraz technikę powstawania filmów czy gier.

Najmłodsi uczestnicy bawili się i uczyli na warsztatach „Zabawy i ekoGRAnie na tak!” Warsztaty i zabawy o tematyce ekologicznej z wykorzystaniem pojemników, butelek i innych rekwizytów, które mogą zyskać drugie życie i zastosowanie.

Nie zabrakło również zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem tekstów literackich. Zajęcia „Dbając o przyrodę, dbamy też o siebie” miały na celu uwrażliwienie młodego odbiorcę na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Uczestnicy przekonali się, że nasze samopoczucie uzależnione jest od przyrody, o którą należy dbać na co dzień. Zajęcia opierały się na bajce ekologicznej Dariusza Staniszewskiego pt. „Grudka i Przyjaciele”.

Dzieci miały również okazję wziąć udział w zajęciach „Spotkanie z Pippi w jej 75. urodziny”. W trackie literacko-plastycznego spotkania młodzi czytelnicy poznali bohaterkę książki Astrid Lindgren i wzięli udział w kreatywnych grach i zabawach.

Kolejna grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach „Tajemnice starego dębu: ekologiczno-przyrodnicze stacje zadaniowe”. Spotkanie opierało się na zabawach edukacyjnych w formie grywalizacji z wykorzystaniem tabletów i smartfonów oraz nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Uczestnicy zajęć „Pogoda a klimat w bibliotece” dowiedzieli się czym różni się pogoda od klimatu. Wykonali swoją mapę pogody i zobaczyli urządzenia pomiarowe. Spróbowali również sił jako prezenterzy pogody i przekonali się, jak klimatycznie jest w bibliotece.

Po zajęciach odbyła się krótka część artystyczna, w trakcie której wystąpiła i zaśpiewała uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie – Julia Wolbiś, a następnie zaśpiewali uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie pod kierunkiem wychowawcy pani Patrycji Rogalskiej-Dymek.

Uczestnicy Nocy Bibliotek wysłuchali także krótkiego wykładu pani Joanny Pawłowskiej-Kramer nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie, w trakcie którego poznali wiele ciekawostek związanych z przyrodą, klimatem i ekologią. Uczniowie obejrzeli dodatkowo krótki filmik, przedstawiający te zagadnienia w ciekawej dla dzieci formie.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją ekologiczną wiedzę w interaktywnym quizie z nagrodami. Tegorocznej akcji Noc Bibliotek towarzyszyła wystawa zielników wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie.  VI edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, pomimo trudnego i wyjątkowego dla wszystkich czasu związanego z pandemią oraz ograniczonej liczy osób, była równie udana jak poprzednie, dostarczyła uczestnikom wielu emocji i dobrej zabawy.

16 listopada 2020 r. jury konkursu Nocy Bibliotek i Platona w składzie: Joanna Górska – dyrektor ds. współpracy Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom (współorganizator akcji), Agnieszka Koszowska – redaktorka naczelna portalu biblioteki.org, koordynatorka projektów, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (współorganizator akcji); Małgorzata Mikulska – przedstawicielka Wydawnictwa HarperCollins (partner akcji), Robert Kozłowski – kierownik Działu Bibliotek firmy Platon – dystrybucja książek (mecenas akcji i partner konkursu), Katarzyna Sołtan-Młodożeniec – krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek, Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator akcji) przyznało Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie nagrodę za organizację i przeprowadzenie Nocy Bibliotek 2020.

Tekst: Marta Małek
Zdjęcia: Izabela Bajor