VII Noc Bibliotek 2021 „Czytanie wzmacnia”

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie po raz kolejny włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wydarzenia organizowane w ramach Nocy Bibliotek odbyły się w piątek 8 października 2021 roku w formie online i przeznaczone były dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania, akcja zachęcająca do korzystania z bibliotek i do odwiedzania ich w różnych celach i w każdym czasie. Głównym celem akcji jest promocja bibliotek i czytania. Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek „Czytanie wzmacnia” nawiązuje do trudnego czasu pandemii, która odebrała nam poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Warto oprzeć się na tym, co przywraca nam zachwiane poczucie bezpieczeństwa – książka i wzmacniająca moc czytania. Biblioteka jest wyjątkowym miejscem, gdzie w trudnych czasach możemy dbać o dobrostan i dawać sobie wzajemne wzmocnienie poprzez kontakt z książką.

Tegoroczna oferta zajęć zorganizowanych w ramach obchodów Nocy Bibliotek skierowana była do uczniów, nauczycieli i rodziców. W godzinach przedpołudniowych odbyły się zajęcia czytelnicze, w których wzięli udział nauczyciele i uczniowie oraz dzieci przedszkolne:

Raz, dwa, trzy, niech żyją psy! spotkanie literacko-filmowe

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. W myśl tego powiedzenia podczas zajęć czytelniczych dla uczniów młodszych. Anna Hiller przedstawiła rasy psów i ich usposobienie. Dzieci miały okazję poznać ciekawostki dotyczące życia psów, ich zwyczajów i upodobań. Spotkanie było oparte na tekście literackim „Zuzia i piesek w kratkę” Ireny Landau z ilustracjami Katarzyny Bajerowicz. Na zakończenie dzieci obejrzały film animowany „Reksio”, wysłuchały piosenek o psach i rozwiązały zagadki.

Marzenia się spełniają – o Marii Skłodowskiej-Curie

Spotkanie czytelnicze, które zostało zrealizowane w oparciu o książkę „12 wyjątkowych postaci : polscy autorzy o marzeniach” pod red. Anny Belter. Nauczyciel bibliotekarz Anna Dąbrowska zaprezentowała uczniom opowiadanie Anny Sójki „Maria Skłodowska-Curie, czyli jak zdobyć nagrodę, której nie ma”. Uczniowie poznali ciekawostki z życia słynnej Polki-noblistki, której dokonania zaważyły na rozwoju całego kraju i świata. Uczestnicy uświadomili sobie, że warto w życiu marzyć i stawiać sobie ambitne cele. Podsumowaniem spotkania był film „Maria Skłodowska-Curie i niewidzialne promieniowanie” z serii „Teatr wynalazków Barona Munchhausena”. Informacje dotyczące słynnej noblistki uczniowie mogli wykorzystać podczas rozwiązywania udostępnionych im interaktywnych zadań i gier.

Kto czyta, nie błądzi! – zagadki, szyfry i zadania interaktywne

Po wysłuchaniu wybranych zagadek z książki Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka” uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać testy i zadania interaktywne. Dużą radość sprawiły uczniom zadania, które mogli wykonać na swoich smartfonach  – poszukiwanie skarpetek w delfiny, ułożenie pociętego tekstu, ułożenie puzzli, odnalezienie na placu zabaw czarnej beczki Martwiaka. Każdy z obrazów dodatkowo skrywał rozsypane litery w dwóch kolorach – żółtym i zielonym. Zabranie ich wszystkich i uszeregowanie w kolejności skutkowało rozwiązaniem ostatecznego szyfru – tematu tegorocznej Nocy Bibliotek,
tj. Czytanie wzmacnia. Przygotowany plakat odpowiadał na pytanie, co wzmacnia czytanie? W odpowiedzi m.in. mamy: inteligencję, wyobraźnię, pamięć, słownictwo, logiczne myślenie, sprawność  umysłową, koncentrację, wiedzę… Uczniowie otrzymali Złote Odznaki dla Super Detektywa. Prowadzący: Anna Dąbrowska, Anna Hiller, Ernest Pidzik, Aneta Przybyłowicz.

W godzinach popołudniowych nauczyciele i rodzice mieli okazję wziąć udział  w webinariach prowadzonych przez nauczycieli bibliotekarzy PBP RODN „WOM” – Martę Małek i Katarzynę Kucharzewską.

Książka jako alternatywa dla świata wirtualnego oraz Wzmacnianie przez czytanie – jak osiągnąć dobrostan poprzez kontakt z książką?

W trakcie webinariów poruszane były problemy związane z nadużywaniem internetu i urządzeń ekranowych przez dzieci i młodzież oraz wynikające z tego zagrożenia.
Omówiona została również rola książki w życiu młodego człowieka jako alternatywa dla świata wirtualnego i forma spędzania czasu wolnego. Prowadzące mówiły również o wzmacniającej roli czytania, szczególnie w trudnym czasie pandemii oraz o tym jak kontakt z książką wpływa na nasze emocje, samopoczucie i dobrostan.

Przedstawiona została również jedna z metod promującą czytelnictwo, jaką jest biblioterapia oraz innowacyjne modele czytania dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, czyli czytanie aktywne i wrażeniowe.

W VII edycji Nocy Bibliotek udział wzięło łącznie ponad 2340 uczestników.

Relacja ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie

Tekst: Marta Małek