Webinaria w czasie ogólnopolskiej akcji – Noc Bibliotek 2021

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie po raz kolejny włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Wydarzenia organizowane w ramach Nocy Bibliotek odbyły się w piątek 8 października 2021 roku w formie online i przeznaczone były dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców.

W czasie VII edycji Nocy Bibliotek odbyły się dwa webinaria na komunikatorze Skype przeprowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Pierwsze szkolenie pt. Książka jako alternatywa dla świata wirtualnego” przeprowadzone zostało przez Martę Małek. W trakcie wystąpienia poruszane były problemy związane z nadużywaniem internetu i urządzeń ekranowych przez dzieci i młodzież oraz wynikające z tego zagrożenia. Omówiona została również rola książki w życiu młodego człowieka jako alternatywa dla świata wirtualnego i forma spędzania czasu wolnego. Prowadząca mówiła również o wzmacniającej roli czytania, szczególnie w trudnym czasie pandemii oraz o tym jak kontakt z książką wpływa na nasze emocje, samopoczucie i dobrostan.

Kolejne webinarium pt. „Wzmacnianie przez czytanie – jak osiągnąć dobrostan poprzez kontakt z książką” przeprowadziła Katarzyna Kucharzewska. Prowadząca przedstawiła jedną z metod promującą czytelnictwo, jaką jest biblioterapia. Omówiła zalety czytania książek oraz rolę książki w edukacji dzieci i młodzieży oraz innowacyjne modele czytania dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, czyli czytanie aktywne i wrażeniowe. Następnie zaprezentowała ogólnopolskie kampanie upowszechniające czytelnictwo.

Na zakończenie wystąpienia poleciła wybrane pozycje książkowe ze zbiorów PBP RODN „WOM” w Częstochowie, wspierające dobrostan psychofizyczny człowieka.

Katarzyna Kucharzewska