Wideokonferencja „Biblioterapia formą terapii pedagogicznej”

23 lutego 2021 r. odbyła się wideokonferencja na platformie ClickMeeting pt. „Biblioterapia formą terapii pedagogicznej”. Szkolenie zostało przeprowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy Katarzynę Kucharzewską i Martę Małek i trwało 2 godziny dydaktyczne.

W pierwszej części szkolenia Marta Małek przedstawiła cele i formy terapii pedagogicznej stosowane w pracy z uczniem. Szczególnie skupiła się na trudnościach w nauce czytania i pisania związanych z dysleksją, dysgrafią  i dysortografią. Następnie omówiła wpływ technologii na zaburzenia rozwoju emocjonalno-poznawczego dzieci oraz na trudności w nauce. Poruszone zostały również problemy uczniów i nauczycieli związane z nauką zdalną.

W drugiej części szkolenia Katarzyna Kucharzewska omówiła metodę biblioterapii w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, z uczniami o zaburzonej koncentracji i trudnościami w nauce. Dokładnie zaprezentowała alternatywne materiały czytelnicze. Przedstawiła literaturę biblioterapeutyczną do zajęć, szczególnie polecane książki z problemem dysleksji i związanego z tym niskim poczuciem własnej wartości. Następnie został omówiony jako przykład dobrej praktyki scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z elementami terapii pedagogicznej realizowany od kilku lat w bibliotece pt. „Bajka dobra na wszystko” (zajęcia dla klas I-III szkoły podstawowej).

Prowadzące przedstawiły także przydatne materiały i strony edukacyjne dostępne w sieci, związane z tematem wideokonferencji.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska