Współczesna literatura jako forma wsparcia uczniów w sytuacji kryzysowej

5 października 2022 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie przeprowadzona została wideokonferencja na temat: „Współczesna literatura jako forma wsparcia uczniów w sytuacji kryzysowej”.

Szkolenie odbyło się na platformie ClickMeeting i trwało dwie godziny dydaktyczne. Wideokonferencję przeprowadziła Katarzyna Kucharzewska i Marta Małek – nauczyciele bibliotekarze Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

W trakcie szkolenia omówione zostały aktualne problemy dzieci i młodzieży wynikające z sytuacji kryzysowych, tj. pandemia, nauka zdalna czy konflikt zbrojny w Ukrainie. Została omówiony problem kryzysu, który może być okazją do zmiany i krokiem do rozwoju, możemy także wyjść z niego silniejsi. Poruszona została również kwestia wpływu środków masowego przekazu (internetu, urządzeń ekranowych czy telewizji) na rozwój emocjonalny uczniów. Prowadząca przedstawiła różne formy pracy z uczniem, wspierające jego rozwój emocjonalny. Omówiona została bajkoterapia jako jedna z form pomocy dziecku w sytuacjach kryzysowych. Przedstawione zostały rodzaje bajek terapeutycznych i funkcje bajkoterapii, przykłady tekstów biblioterapeutycznych oraz sposoby ich wykorzystania na zajęciach z dziećmi. Następnie zostało omówione, jak przeprowadzić wsparcie ucznia z doświadczeniem migracyjnym w bibliotece oraz w szkole. Zaprezentowano propozycje aktywności i ćwiczeń integrujących uczniów. Na zakończenie przedstawiony został zestaw literatury: książki, picturebooki, a także wykaz przydatnych stron edukacyjnych dotyczących ww. tematu. W czasie szkolenia zostały przekazane informacje o nowościach książkowych uzyskane w czasie VI Ogólnopolskiej Konferencji Biblioterapeutycznej, VIII edycji opolskiej, która odbyła się w Opolu-Niwkach 29-30.09, 1.10.2022 roku.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska