Popularyzowanie wiedzy i umiejętności posługiwania się tabliczką mnożenia odbywa się przez cały rok w ramach oferty edukacyjnej Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODB „WOM” w Częstochowie. W dniach od 10 października 2022 r. do 17 listopada 2023 r. nauczyciele bibliotekarze naszej placówki (organizator lokalny) przeprowadzili zajęcia czytelniczo-medialne związane z tabliczką mnożenia pt. „Czary-mary z tabliczką mnożenia”. Łącznie udało nam się gościć 12 nauczycieli i 99 uczniów ze szkół podstawowych klas 2 i 3.
16 listopada 2023 r. odbyły się zajęcia dla uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I-go stopnia w Częstochowie. W edukacyjnej zabawie brali udział uczniowie klasy 3b (14 uczniów) z panią Eweliną Leszczuk.
Inicjatorami i prowadzącymi byli nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie – Aneta Przybyłowicz i Ernest Pidzik.
Na początku dwugodzinnego spotkania Aneta Przybyłowicz przybliżyła uczniom ideę Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Pierwszym ćwiczeniem było wykorzystanie fiszek z działaniami na mnożenie oraz zabawa bajkowych postaci, które szukały odpowiednich zwierząt lub/i rekwizytów zgodnych z legendami, bajkami i baśniami polskich oraz zagranicznych autorów. Uczniowie na podstawie uzyskanych odpowiedzi formułowali pasujące działanie i podawali ostateczny wynik mnożenia. Następnie uczniowie zapoznali się z zasadami postępowania i wskazówkami dotyczącymi realizacji trzech stacji zadaniowych:
- tabliczki z gumką (uczniowie mieli za zadanie połączyć gumkami działania na mnożenie z prawidłową odpowiedzią),
- plansze z kubkami (uczniowie mieli za zadanie postawić kubek z właściwym wynikiem na odpowiednim działaniu),
- żaby i bociany (zadaniem uczniów było złapać żabę, która miała wynik odpowiedni do ich działania).
Uczniowie poznawali różne triki ułatwiające zapamiętywanie tabliczki mnożenia, takie jak: czary-mary na palcach obu rąk, wizualizacja wyników „z windą”, która sunęła z góry na dół i z dołu do góry. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w zabawie na mnożenie, gdzie można było na 10 stopniach schodów odnaleźć wyniki. Chodzenie po schodach, jak i zdrowa rywalizacja w parach, przy pomocy aplikacji pobranej na tablety, cieszyły się wielkim zaangażowaniem. Radości z liczenia nie było końca.
Organizatorzy poświęcili również czas na przeprowadzenie Egzaminu na Eksperta Tabliczki Mnożenia w dwóch kategoriach – uczniowie pytali dorosłych i odwrotnie.
Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie nie kryli zadowolenia ze wspólnych zajęć zorganizowanych w ramach XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Tekst i zdjęcia: Ernest Pidzik, Aneta Przybyłowicz