Bajki pomagajki – zajęcia biblioterapeutyczne z elementami terapii pedagogicznej
W roku szkolnym 2022/2023 Publiczna Biblioteka Pedagogiczna przeprowadziła cykl zajęć edukacyjnych pt. Bajki pomagajki. Były to zajęcia biblioterapeutyczne z elementami terapii pedagogicznej. W zajęciach, które odbywały się od października 2022 do czerwca 2023 roku, uczestniczyli uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie. Scenariusze zajęć przeznaczone były dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z problemami w nauce czytania i pisania.
Głównym celem zajęć była nauka i utrwalanie zasad poprawnej pisowni, poznanie tekstów terapeutycznych, które pomagają uczniom w przezwyciężaniu niechęci do nauki, trudności w nauce oraz w rozwiązywaniu problemów.
Ponadto zajęcia służyły:
– integracji grupy,
– kształceniu odporności emocjonalnej,
– rozwijaniu motywacji do nauki,
– kształceniu właściwego poziomu umiejętności społecznych,
– rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności czytania: techniki, tempa, rozumienia czytanej treści,
– doskonaleniu umiejętności poprawnego mówienia.
Zajęcia oparte były na bajkach i innych tekstach terapeutycznych pochodzących głównie z książki „Ortografitti z Bratkiem”. Stanowiły one doskonałą okazję do rozmowy o emocjach i problemach, których doświadczają dzieci. Dzięki bajkom dziecko opanowuje umiejętność wyrażania emocji oraz doskonali mowę, co jest podstawą do nawiązywania pozytywnych relacji z rówieśnikami. Uczeń, wraz z bohaterami tekstów terapeutycznych, uczy się rozwiązywać problemy i podejmować właściwe decyzje. Dzięki odpowiednio dobranym tekstom poznaje i lepiej rozumie otaczający świat.
W trakcie zajęć stosowane były typowo biblioterapeutyczne i arteterapeutyczne formy pracy: zabawy integrujące, relaksujące, aktywizujące, ukierunkowane czytanie wybranych tekstów terapeutycznych, elementy dramy, muzykoterapii, arteterapii. W trakcie zajęć wykorzystane były również ćwiczenia gimnastyki mózgu wg P. Dennisona przeznaczone dla wszystkich, z uwzględnieniem uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu. Ich celem była aktywizacja i pobudzanie do współpracy obu półkul mózgowych. Ćwiczenia te służyły również relaksacji i koncentracji uwagi.
Dodatkowo uczniowie wykonywali masażyki rąk przygotowujące do pisania i rysowania oraz ćwiczenia rozwijające sprawność narządów mowy.
Uczestnicy mieli również okazję poznać pomoce do nauki ortografii tj. karty ortomagiczne. Karty te ułatwiają utrwalanie poprawnej pisowni na zasadzie wielozmysłowego (polisensorycznego) poznania odpowiednio zilustrowanego wyrazu z trudnością ortograficzną. Uczniowie przyswajali również zasady i reguły ortograficzne w formie wierszyków, piosenek oraz za pomocą różnych mnemotechnik i łańcuchów skojarzeniowych. Chętnie rozwiązywali także testy i quizy interaktywne.
W ramach cyklu odbyło się 6 spotkań:
- Bajka dobra na wszystko – poznajemy się
- Jak polubić ortografię?
- Sposoby na naukę ortografii
- Ortografia na wesoło – proste sposoby na naukę trudnych słów
- Polka czy polka? Jagoda czy jagoda? Zasady pisowni wielką literą?
- Może nad morze, a może w góry? Wakacyjne plany – podsumowanie cyklu zajęć
Grywalizacja
Na zakończenie cyklu uczniowie wzięli udział w grywalizacji, podczas której mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ortograficzną oraz umiejętność współpracy w grupie. Uczestnicy podzieleni na 4 grupy rozwiązywali 4 zadania, które ukryte były na terenie biblioteki. Wśród zadań była krzyżówka ortograficzna, tekst wizualizacyjny z lukami, rozsypanka wyrazowa oraz interaktywny quiz z wykorzystaniem tabletów i kodów QR. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami, a przy tym świetnie się bawili.
Zajęcia prowadzone były w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” przez nauczycieli bibliotekarzy Katarzynę Kucharzewską i Martę Małek.
Tekst: Marta Małek
Zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Marta Małek