Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu zakończyła realizację sieci współpracy i samokształcenia ptBiblioteka szkolna jako przestrzeń edukacyjna, terapeutyczna i relaksacyjna dzieci i młodzieży. Nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach w okresie od 26 kwietnia do 31 maja 2023 r. Koordynatorami sieci byli nauczyciele bibliotekarze: Olimpia Zielińska, Anna Bidzińska-Kristof, Małgorzata Goinda. Uczestnicy sieci podczas wspólnych warsztatów dzielili się doświadczeniem i nabywali nowe umiejętności przydatne w pracy zawodowej.

W ramach sieci odbyły się 3 spotkania:
– Działania biblioteki szkolnej wspierające bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni – spotkanie online.
– Gry i zabawy w bibliotece.
– Bajka terapeutyczna jako forma pracy z uczniem w bibliotece.

Zostały zrealizowane główne cele sieci:
1. Promowanie działań bibliotek szkolnych w zakresie edukacji, terapii i zabawy jako różnych form pracy z uczniem.
2. Wspieranie nauczycieli bibliotekarzy w prowadzeniu zajęć w bibliotece szkolnej.
3. Wymiana doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami między nauczycielami bibliotekarzami.

Uczestnicy sieci:
– poznali przykłady prowadzenia zajęć nt. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i zagrożeń wynikających z nieumiejętnego korzystania z mediów społecznościowych.
– zapoznali się z literaturą terapeutyczną i jej praktycznym wykorzystaniem w kontekście sytuacji psychospołecznej dziecka.
– dowiedzieli się o różnych formach zajęć relaksacyjnych z wykorzystaniem gier i zabaw.

Olimpia Zielińska