Ferie z książką i relaksem w bibliotece

W styczniu 2020 r. w czasie ferii zimowych w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbywały się zajęcia o różnej tematyce, m.in. były to zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii i relaksacji. Uczestniczyły w nich klasy od I do III z częstochowskich szkół podstawowych.

Pierwszym popularnym tematem były zajęcia o dobrym zachowaniu, czyli savoir vivre pt. „Bon ton, czyli dobre maniery na co dzień”. Dzieci zapoznały się z nieznanymi im dotąd określeniami dobrych manier takimi jak savoir vivre, bon-tonkindersztuba. Rozmawialiśmy o tym, czy trudno być człowiekiem kulturalnym i dobrze wychowanym oraz dlaczego w ogóle warto mieć dobre maniery. Wspólnie przypomnieliśmy sobie trzy magiczne słowa, jakie powinny być używane przez człowieka dobrze wychowanego w każdej sytuacji, która tego wymaga. Są to proszę, dziękuję, przepraszam. Dyskusji towarzyszyły opowiadania Grzegorza Kasdepke z książki pt. „Bon czy ton – savoir-vivre dla dzieci” oraz opowiadanie Małgorzaty Musierowicz pt. „Rybka”, czyli opowieść o  chłopcu, który miał 6 lat i nie lubił być grzeczny.

Dzieci brały udział w zabawie – quzie pt. Milionerzy na temat dobrych manier. Obejrzały plakaty o poprawnym zachowaniu, ponadto każdy namalował pracę plastyczną na temat dobrych manier – zadaniem ucznia było wybranie jednego lub kilku ważnych grzecznościowych słów i ozdobienie ich. Powstał w ten sposób ogród dobrych słów.

Ponadto uczniowie poznali powitania słowem i gestem, które funkcjonują w innych krajach Europy i na świecie.

W sali dydaktycznej odbyły się także zajęcia pt.  „Jak miło spędzić czas w bibliotece? – gry i zabawy relaksująco-wyciszające dla klas I-III”. Uczniowie mieli okazję wyciszyć się i spędzić czas w przyjemnej atmosferze siedząc na poduszkach.

Prowadząca przeczytała dwa teksty: pierwszy o „Pszczółce Słoduszce” oraz  tekst wizualizacyjny pt. „Zaczarowany dywan”.

Wspólnie  z uczniami próbowaliśmy opanować sztukę relaksu poprzez malowanie na papierze tego, co sobie wyobrażali. Rysunkom towarzyszyła lekka muzyka wyciszająca.

Ponadto na zajęciach zastosowane zostały różnorodne techniki relaksacyjne:
zabawy oddechowe, tańce relaksacyjne, opowiadania i bajeczki relaksacyjne, odprężające masażyki, przerywniki ruchowe, relaksacja z treningiem koncentracji uwagi lub ćwiczenia np. Wydychamy stres. Ważne także były różnorodne zabawy integracyjne na powitanie i pożegnanie. Uczniowie brali chętnie  udział w zabawie dramowej typu –  Chodzimy jak: bardzo zmęczeni ludzie, bardzo smutni ludzie, bardzo radośni ludzie.

Ponadto na zajęciach zastosowane zostały narzędzia biblioterapeutyczne, których celem było badanie nastroju  dziecka. Dzieci odpowiadały na pytania : Czy zajęcia podobały mi się czy nie? Jak się czułem przed zajęciami, jak się czuję po spotkaniu?

Po zakończonej lekcji powstała wystawa prac uczniów.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska