Jak zachęcić dzieci do czytania?
W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych i wychowawcy klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele przedszkoli zostali zaproszeni do udziału w sieci współpracy i samokształcenia „Jak zachęcić dzieci do czytania?”. Głównym celem pracy sieci było upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci. Poprzez wspólne uczestnictwo w sieci wypracowane zostały rozwiązania i przykłady dobrej praktyki w zakresie edukacji na rzecz inspirowania i promowania czytelnictwa. W ramach sieci odbyło się pięć spotkań stacjonarnych. Między spotkaniami uczestniczki sieci pracowały nad gromadzeniem materiałów związanych z promocją czytelnictwa, dzieliły się ciekawymi materiałami do wykorzystania w promocji bibliotek. Stworzona została też baza materiałów przydatnych podczas pracy nad wielkoformatową grą planszową w oparciu o lekturę „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Koordynatorami sieci byli nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie Anna Hiller i Anna Dąbrowska.
Pierwsze spotkanie sieci: Literacko-plastyczne inspiracje promujące czytelnictwo – 22 listopada 2023 r.
Uczestniczki spotkania przedstawiły się sobie nawzajem i wspólnie opracowały zasady współpracy, sformułowały cele oraz opracowały obszary tematyczne pracy sieci, proponując aktywności i działania promujące czytelnictwo. Ustalono także, że wspólną przestrzenią cyfrową do wymiany materiałów i doświadczeń będzie Padlet. Każda uczestniczka założyła konto na platformie i dokonała pierwszych wpisów na wspólnie stworzonym Padlecie o nazwie „Jak zachęcić dzieci do czytania”.
Drugie spotkanie sieci: Metody i formy pracy z tekstem literackim – 13 grudnia 2023 r.
Uczestniczki omówiły materiały umieszczone na Padlecie, wymieniły się pomysłami na świąteczne i noworoczne zabawy z tekstem literackim. Przedstawiły pomysły na warsztaty literacko-plastyczne związane z tworzeniem ozdób świątecznych do których można wykorzystać stare, zaczytane egzemplarze książek. Dyskutowały również o metodach i formach pracy z tekstem literackim na przykładzie lektury Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”.
Trzecie spotkanie sieci: Projektowanie planszówek – od kreowania pomysłu po prezentację – 24 stycznia 2024 r.
Uczestniczki poszerzyły swoją wiedzę na temat grywalizacji, tworzenia wielkoformatowych gier planszowych. Stworzyły projekt wielkoformatowej gry planszowej do lektury J. Brzechwy oraz opracowały zasady gry i wstępną fabułę.
Czwarte spotkanie sieci – Projektowanie planszówek – od kreowania pomysłu po prezentację- kontynuacja – 6 marca 2024 r.
Podczas tego spotkania nauczycielki opracowały zasady gry, uzupełniły listę pytań do „Akademii Pana Kleksa”. Zespołowo pracowały nad udoskonaleniem wizualnej formy gry planszowej, dopracowaniem kart pytań i zadań.
Piąte spotkanie sieci – Podsumowanie pracy i ewaluacja. Zakończenie pracy sieci – 8 maja 2024 r.
Na ostatnim, piątym spotkaniu sieci, uczestniczki przetestowały stworzoną podczas pracy sieci grę. Powstała ciekawa i angażująca wielkoformatowa gra planszowa, której egzemplarz każda z nauczycielek wykorzysta w swojej placówce. Był czas na podsumowanie i refleksje oraz wspólne wnioski. Padlet nadal służy uczestniczkom sieci za przestrzeń do wymiany doświadczeń i materiałów.
We wnioskach zgłoszono, że warto pomyśleć o spotkaniach online sieci oraz o tym, by stworzyć gry planszowe na podstawie innych lektur szkolnych. Warto też zastanowić się nad stworzeniem gry online, w aplikacji genial.ly tak, by można było z niej korzystać podczas zajęć dydaktycznych na tablicy interaktywnej.
Praca zespołowa w trakcie spotkań sieci, jak i między spotkaniami, wymagała kreatywności i dużego zaangażowania uczestników. Ewaluacja wykazała potrzebę kontynuowania tej formy doskonalenia zawodowego nauczycieli w kolejnym roku szkolnym.
Tekst i zdjęcia: Anna Dąbrowska, Anna Hiller