Konkursu na prezentację bohatera lektury „Zadanie aktorskie – wcielam się w rolę…”

W roku szkolnym 2020/2021 odbył się Konkurs  na prezentację bohatera lektury „Zadanie aktorskie – wcielam się w rolę…” , którego organizatorami byli Szkoła Podstawowa  nr 21 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych z Częstochowy, powiatu częstochowskiego i lublinieckiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Teatr  im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 29 marca 2021 roku.

Cele konkursu obejmowały:

– Inspirowanie młodzieży do działań twórczych.

– Popularyzacja bohaterów lektur szkolnych.

– Prezentacja umiejętności teatralnych (wcielenie się w rolę bohatera).

– Zastosowanie narzędzi TIK w edukacji i promocji czytelnictwa.

W związku z przejściem szkół na nauczanie zdalne i sytuacją epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa (SARS-CoV-2) konkurs odbył się w formie online. Warunkiem uczestnictwa było nagranie filmu, w którym uczestnik wcielił się w rolę wybranego bohatera lektury szkolnej. Film należało nagrać przy wykorzystaniu telefonu komórkowego i przesłać na adres e-mail podany przez organizatorów. Długość filmu nie mogła przekraczać 4 min.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do udziału zgłoszono 39 prac z 21 szkół z Częstochowy oraz powiatu częstochowskiego i lublinieckiego. Uczniowie przygotowali  ciekawe i barwne prezentacje wcielając się w role różnych bohaterów literackich, między innymi: Balladyny, Ani z Zielonego Wzgórza, Małego Księcia, Pana Kleksa, Haikyuu! Uczestnicy konkursu wykorzystali nie tylko ciekawe interpretacje postaci, ale także podkłady dźwiękowe, dekoracje oraz rekwizyty. Odpowiedni przekaz filmów wzbogacony multimedialnymi efektami specjalnymi wskazał na wysokie umiejętności uczniów w wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

W skład komisji konkursowej powołano:

Ewę Oleś – sekretarza literackiego Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie,

dr Agatę Arkabus – nauczyciela bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM”
w Częstochowie,

Joannę Otto – wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 21 im. Ks. Stanisława Konarskiego
w Częstochowie,

Iwonę Walczak – nauczyciela bibliotekarza Szkoły Podstawowej nr 21 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie.

Nagrody otrzymali:

• I miejsce – za autentyczność, spójną koncepcję, oryginalny scenariusz, stworzenie wiarygodnej
    i wielowymiarowej postaci oraz twórczą i kreatywną wypowiedź:

Emilia Musielińska, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zawadzie, opiekun: Bogusława Woldan.

• II miejsce – za ciekawą inscenizację scen plenerowych, interesujący dobór muzyki, niezaprzeczalny urok i bezpretensjonalność młodej wykonawczyni oraz ogólny wyraz artystyczny:

Bianka Schabowska, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Lublińcu, opiekun: Grażyna Kempa.

• III miejsce (ex aequo) – za autentyczność, prawdę przekazu i ciekawą interpretację:

Dagmara Kubica, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej nr 4 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu, opiekun: Barbara Szuster.

Amelia Deska, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 7 im. K. I. Gałczyńskiego w Częstochowie, opiekun: Beata Jarzębowska.

Maja Dąbrowska, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 21 im. Ks. Stanisława Konarskiego
w Częstochowie.

• Wyróżnienia:

Jakub Napierski, uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piękny Umysł” w Częstochowie, opiekun: Magdalena Teklak.

Maja Kosta, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, opiekun: Katarzyna Urbańczyk.

Amelia Borecka, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej im. Wł. Reymonta w Starokrzepicach, opiekun: Magdalena Porębska.

Liwia Tomżyńska, uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 34 im. Aleksandra Hrabiego Fredry
w Częstochowie, opiekun: Olga Kluba.

Laureaci Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez Szkołę Podstawową nr 21 im Ks. Stanisława Konarskiego w Częstochowie, Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie oraz Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

dr Agata Arkabus