Narodowe czytanie 2019 w gminie Lelów

OSIEM LEKTUR NA ÓSME NARODOWE CZYTANIE

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie po raz ósmy włączyły się do Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. W sobotę 7 września 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lelowie spotkali się wszyscy zainteresowani lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Z pośród ośmiu zaproponowanych lektur do wspólnego czytania wybraliśmy: Dym Marii Konopnickiej oraz opowiadanie Sawa ze zbioru Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego.

Po przywitaniu uczestników, odczytaniu listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, krótkim wprowadzeniu w genezę utworów przystąpiono do czytania. W rolę lektorów wcielili się przedstawiciele różnych instytucji lokalnych: Urzędu Gminy, Lelowskiego Towarzystwa Historyczno – Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego, Klubu Seniora, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Nakle, Szkoły Podstawowej w Podlesiu, Szkoły Podstawowej w Ślęzanach, Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie. Chętni obejrzeli okolicznościową wystawę i otrzymali pamiątkowy stempel na przyniesionym egzemplarzu książki. Miłą atmosferę spotkania dopełnił wspólny śpiew przy dźwiękach akordeonu przeplatany quizem o czytanych lekturach.

Uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kulawiak, Jadwiga Górecka