NPRC – nowości czytelnicze, część 2

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie zakupiła nowości książkowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Poniżej znajduje się opis wybranych pozycji wraz z sygnaturą, ułatwiającą wyszukanie książki w katalogu biblioteki.

Polskie legendy / Joanna Wieliczka-Szarkowa, sygnatura: 83277

Książka z serii „Kocham Polskę”, która wprowadza w świat narodowych legend, barwnych i przygodowych historii, z których możemy wyciągnąć pouczające treści. Legendy pokazują, jak kształtował się nasz kraj i polska świadomość narodowa. Publikacja zawiera wiele ilustracji, które doskonale uzupełniają prezentowane teksty.

Polskie zwyczaje / Joanna i Jarosław Szarkowie, sygnatura: 83278

Książka z serii „Kocham Polskę”. Zawiera wiedzę o polskich zwyczajach, tradycjach i obrzędach, które stanowią przymioty narodowe, określając tożsamość każdego Polaka. Książka opowiada o wielu obrzędach, miejscach, w których są one wyjątkowo mocno obecne, oraz o tym, skąd wzięły się na polskiej ziemi. Publikacja może być inspiracją do odtworzenia w gronie najbliższych zamierających tradycji i obrzędów.

Dzieje naszej ojczyzny / Joanna i Jarosław Szarkowie, sygnatura: 83275

Książka z serii „Kocham Polskę”. Publikacja przeznaczona dla najmłodszych czytelników. W przystępny sposób przekazuje informacje dotyczące historii Polski i ważnych wydarzeń w jej dziejach. Omawia narodziny Polski, jej władców, czasy wojen i historię najnowszą.

Elementarz małego Polaka / Joanna i Jarosław Szarkowie, sygnatura: 83276

Książka z serii „Kocham Polskę”. W książce znajdziemy materiał dotyczący symboli narodowych, historii powstania hymnu narodowego czy strojów narodowych. Publikacja prezentuje również sylwetki sławnych Polaków: Jana Pawła II, Fryderyka Chopina i Mikołaja Kopernika.

Rozstrzelane pokolenie : podziemie niepodległościowe w Polsce w latach 1944-1956 / Łukasz Bojko, sygnatura: 83303

Książka oparta na najnowszych badaniach historycznych. Opowiada o ludziach, którzy z bronią w ręku postanowili walczyć z komunistycznym reżimem i zapłacili za to życiem. Autor zapoznaje czytelników z aktualną wiedzą na temat powojennej konspiracji, w tym z tematami kontrowersyjnymi, stanowiącymi obecnie przedmiot debaty publicznej. Czytelnik znajdzie w książce m.in. opis genezy, specyfiki, struktury, zasięgu i form aktywności powojennego podziemia, oraz informacje o sytuacji politycznej Polski i podziemia w okresie powojennym.

Historia Polski 1914-1922 : nie tylko dla młodzieży / Grzegorz Kucharczyk, sygnatura: 83269

Książka polskiego historyka Grzegorza Kucharczyka stanowi uzupełnienie słynnych „Dziejów Polski” i „Dziejów Polski opowiedzianych dla młodzieży” Feliksa Konecznego. Obejmuje okres od momentu wybuchu Wielkiej Wojny do roku 2022. Publikacja przedstawia dzieje naszego kraju tego burzliwego okresie.

Co Polska i Polacy dali światu : wodzowie i żołnierze, biznesmeni, politycy i tytani ducha / Teresa Kowalik, Przemysław Słowiński, sygnatura: 83259

Książka prezentuje sylwetki żołnierzy i wodzów (m.in. Krzysztof Arciszewski – Rogata dusza,
Jan III Sobieski – Lew Lechistanu, Tadeusz Kościuszko – Polski i amerykański bohater), polityków (m.in. Maryna Mniszchówna – Polska caryca, Józef Retinger – Postać tajemnicza, fascynująco-intrygująca, Zbigniew Brzeziński – Polak w Białym Domu),  biznesmenów (m.in. Jerzy Franciszek Kulczycki – Nauczył Europejczyków pić kawę, Helena Rubinstein – Cesarzowa piękna, Antoni Cierplikowski – „Król fryzjerów i fryzjer królów”), duchownych (m.in. Maksymilian Kolbe –Teolog, Boży szaleniec, męczennik z Auschwitz, Władysław Bukowiński (i inni apostołowie ZSRS) – Przewodnicy do Niebieskiego Jeruzalem, Jan Paweł II – Pomazaniec z Krakowa) i bohaterów ratujących ludzkie życie (m.in. Henryk Sławik – Wielki zapomniany bohater trzech narodów,
Irena Sendlerowa – Matka dzieci Holocaustu, Wanda Błeńska – Matka trędowatych .

Pedagog w klasie : scenariusze zajęć profilaktycznych i doradczych / [autorzy Małgorzata Swędrowska, Natalia Perek, Renata Krekora, Katarzyna Okólska, Ewa Kruk-Krymula, Marta Koch-Kozioł, Agnieszka Kośkiewicz, Joanna Gajdzińska, Katarzyna Druczak, Beata Zielińska-Rocha, Katarzyna Stępniak, Katarzyna Topolska], sygnatura: 83243

Książka stanowi praktyczny poradnik dla każdego pedagoga. Zawiera 20 scenariuszy zajęć z uczniami. Są to m.in. praktyczne karty pracy, ćwiczenia, formularze, ankiety. Cały materiał został podzielony na trzy bloki tematyczne: scenariusze zajęć dla najmłodszych uczniów, scenariusze dotyczące doradztwa zawodowego i materiał dotyczący integracji uczniów.

Szkoła przyjazna kreatywności : czynniki sukcesu / Jan Fizlagić, sygnatura: 83308

Książka zawiera wiele cennych i praktycznych porad dotyczących organizacji pracy szkoły w epoce sztucznej inteligencji. Stanowi kompendium wiedzy o tym, jak zrozumieć kreatywność uczniów i jak ją rozwijać. Wiedza i umiejętności propagowane w tej publikacji wykraczają poza program studiów i szkoleń dla nauczycieli. Książka skierowana jest nie tylko do nauczycieli i dyrektorów szkół , ale również dla rodziców, dbających o wszechstronny rozwój swoich dzieci.

Wychowanie obywatelskie w młodszym wieku szkolnym / Emilia Jakubowska, sygnatura: 83324

Publikacja przydatna zarówno dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, jak i studentów- przyszłych nauczycieli klas I-III. Podejmuje problematykę wychowania obywatelskiego w młodszym wieku szkolnym. Książkę charakteryzują: oryginalność, rzetelność i pogłębiona refleksja nad wychowaniem obywatelskim. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział dotyczący sposobów realizacji wychowania obywatelskiego przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Opracowanie: Anna Płusa