Uczniowie w szkole podstawowej nabywają wiedzę w zakresie kształcenia literackiego i kulturowego, w tym miedzy innymi przez omawianie treści i rozpoznawanie mitów greckich.

30 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Sienkiewicza w Myszkowie został przeprowadzony projekt edukacyjny pt. ”Mitologicznie”, którego celem było upowszechnianie wiedzy dotyczącej mitologii.

Projekt umożliwił nauczycielom zrealizować cele zmierzające do wszechstronnego rozwoju ucznia, tworzenia warunków do rozbudzenia wyobraźni dziecka i jego ekspresji werbalnej oraz umożliwił doskonalenie umiejętności planowania i organizowania pracy, korzystania z różnych źródeł informacji.

Uczniowie klas 5 zaprezentowali mit „O Demeter i Korze”. Przygotowali również prezentację przedstawiającą najważniejsze postacie filozofii greckiej. Przedstawiciele klas 5 pochylali się dzielnie nad zadaniami z matematyki. Odpowiadali również na pytania z filozofii w formie quizu.

W ramach współpracy między Szkołą Podstawową nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. H. Sienkiewicza w Myszkowie i Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie Filia w  Myszkowie, nauczyciel bibliotekarz Barbara Wojtczak wygłosiła prelekcję na temat filozofii, jej pochodzenia i głównych założeń. Nauczycielka nawiązała również do najważniejszych postaci greckiej filozofii: Sokratesa, Platona, Arystotelesa. Przypomniała  uczniom, że w 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Filozofii.

Poprzez udział w projekcie edukacyjnym uczniowie klasy piątej pogłębili swoją wiedzę na temat bohaterów mitologii greckiej, utrwalili poznane na zajęciach pojęcia i związki frazeologiczne związane z mitologią. Na zakończenie uczniowie klas 5 otrzymali propozycję stworzenia napoju bogów greckich, wiele było przy tym ekspresji, radości i twórczości. W trakcie realizacji projektu uczniowie zwracali uwagę imponującymi  strojami i  pomysłowo wykonanymi atrybutami.

Tekst i zdjęcie: Barbara Wojtczak