Biblioteki szkolne i pedagogiczne a wyzwania społeczeństwa informacyjnego – sieć realizowana w ramach Ogólnopolskich, interdyscyplinarnych i przedmiotowych sieci współpracy i samokształcenia, koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie

W odpowiedzi na zaproszenie Wydziału Innowacji i Rozwoju Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie zorganizowała od 7 marca do 16 czerwca 2023 r. sieć współpracy i samokształcenia  dla nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych ds. bibliotek szkolnych. Celem pracy sieci była wymiana doświadczeń między uczestnikami, analiza dobrych praktyk, a także pozyskiwanie metodycznego i merytorycznego wsparcia ekspertów, doskonalenie warsztatu pracy nauczyciela bibliotekarza, wypracowanie nowych rozwiązań, oraz nawiązywanie kontaktów i współpracy między uczestnikami.

Zgodnie z założeniami koordynatorów przedsięwzięcia, nauczycieli bibliotekarzy dr Agaty Arkabus i Pani Anny Płusy, zrealizowano 30 godzin pracy sieci w formie: 10 godzin dydaktycznych webinariów, 10 godzin dydaktycznych pracy własnej uczestników i 10 godzin dydaktycznych konsultacji online. Program pracy sieci zakładał  poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie poniższej tematyki:

1. Metody rozwijania kreatywności uczniów w pracy z lekturą.
  2. Tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych promujących czytelnictwo.
  3. Interaktywne narzędzia cyfrowe a warsztat pracy nauczyciela bibliotekarza.
  4. Zagrożenia związane z korzystaniem z internetu.
  5. Literatura terapeutyczna w problemach uzależnienia od internetu.

Program:

Webinarium 1: Sieć współpracy i samokształcenia – organizacja pracy.
Prowadzący: dr Agata Arkabus, Anna Płusa

1. Założenia pracy sieci współpracy i samokształcenia.
  2. Program sieci.

Webinarium 2: Rola biblioterapii w profilaktyce zagrożeń internetowych.
Prowadzący: Marta Małek, Katarzyna Kucharzewska

1. Nadużywanie internetu i inne zagrożenia w cyberprzestrzeni.
  2. Literatura terapeutyczna jako alternatywa dla świata wirtualnego.

Webinarium 3: Wykorzystanie aplikacji Genially w pracy nauczyciela bibliotekarza.
Prowadzący: Anna Dąbrowska, Anna Hiller

1. Funkcjonalności aplikacji Genially i jej zasoby.
  2. Tworzenie własnych interaktywnych materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem aplikacji Genially.

Webinarium 4: Narzędzia i zasoby cyfrowe wspierające pracę kreatywnego nauczyciela bibliotekarza.
Prowadzący: Aneta Przybyłowicz, Ernest Pidzik

1. SPTW, czyli Symbaloo, Padlet, Thinglink i Wakelet – narzędzia cyfrowe do organizacji własnego warsztatu pracy.
  2. Ciekawe strony internetowe bez logowania dla każdego nauczyciela bibliotekarza.
  3. Triki edukacyjne.

Webinarium 5: Podsumowanie pracy sieci współpracy i samokształcenia.
Prowadzący: dr Agata Arkabus, Anna Płusa

1. Analiza wypracowanych materiałów.
  2. Ewaluacja pracy sieci.

Praca własna uczestników między spotkaniami zaowocowała m.in. poznaniem form rozwijania kreatywności uczniów w pracy z lekturą, opracowaniem wirtualnego zbioru interaktywnych aplikacji, usprawniających warsztat pracy nauczyciela bibliotekarza, oraz zgromadzeniem przydatnych stron internetowych dotyczących biblioterapii i edukacji na rzecz bezpieczeństwa w internecie.

W pracach sieci współpracy i samokształcenia wzięło udział 7 nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych ds. bibliotek szkolnych z całego kraju. Ewaluacja przedsięwzięcia wykazała potrzebę kontynuowania tej formy doskonalenia zawodowego nauczycieli w przyszłym roku szkolnym.

Anna Płusa