Cykl zajęć dla uczniów z Ukrainy klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. J. Matejki w Częstochowie

W okresie marzec-maj 2022 roku nauczyciele bibliotekarze: dr Agata Arkabus i Anna Płusa przeprowadziły cykl zajęć dla  uczniów z Ukrainy klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. J. Matejki w Częstochowie.

Cele zajęć skupione były wokół pomocy uczniowi w przezwyciężaniu trudności w opanowaniu języka polskiego poprzez nabycie kompetencji językowej, umożliwiającej porozumiewanie się w języku polskim w podstawowym zakresie oraz wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia.

Zajęcia z elementami języka polskiego obejmowały następującą tematykę:

• W świecie zwierząt.
  • W krainie kolorów.
  • Cztery pory roku – gra dydaktyczna.
  • W dniu Twojego święta.

Cykl zajęć rozpoczynała lekcja pt. „W świecie zwierząt”, której tematyka dotyczyła poznania prostych nazw zwierząt znajdujących się w otoczeniu dziecka. Z wykorzystaniem materiału wizualizacyjnego, kodów QR oraz kart pracy uczniowie nabywali umiejętności poprawnego czytania i zapisywania takich wyrazów jak: kot, pies, motyl, owca.

Drugie zajęcia pt. „W krainie kolorów” to warsztaty plastyczne, polegające na wykonaniu bajkowych kolorowanek z wykorzystaniem nazw kolorów, charakterystycznych dla poszczególnych pór roku: biały, czerwony, zielony, niebieski, żółty. Lekcja plastyki urozmaicona została zabawami ruchowymi typu: ciepło-zimno, wyliczanka, rzucanie piłką do celu.

Podczas kolejnego spotkania w bibliotece uczniowie uczestniczyli w grze dydaktycznej zatytułowanej „Cztery pory roku”. Podczas rywalizacji uczniowie rozwiązywali zagadki, quizy i łamigłówki, dotyczące słownictwa poznanego podczas wcześniejszych zajęć. Nie zabrakło również zadań i gier ruchowych.

Cykl zamykała multimedialna lekcja pt. „W dniu Twojego święta”, poświęcona obchodom Dnia Matki. W jej trakcie dzieci rozwiązywały interaktywne zadania zamieszczone na platformie Learning Apps z wykorzystaniem tabletów i kodów QR. Wykonały również kartkę z życzeniami dla swoich mam.

Podczas zajęć prowadzące aktywnie zapoznawały uczniów z językiem i kulturą polską, rozbudzając w nich chęć porozumiewania się po polsku. Ta forma nauki języka polskiego dostarczała dzieciom radości i satysfakcji. Zastosowane metody sprzyjały kształceniu i rozwijaniu komunikacji językowych oraz sprawności językowych w zakresie czytania, mówienia i pisania.

Tekst: Anna Płusa, zdjęcia: Izabela Bajor