Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Literacka metafora jest dobrym sposobem na rozwiązywanie wychowawczych dylematów. O tym i nie tylko była mowa podczas spotkania z wybitną specjalistką w tej dziedzinie, dr Elżbietą Zubrzycką.

30 września 2016 r. w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbyło się spotkanie „Trudne tematy – literackie podpowiedzi Elżbiety Zubrzyckiej dla rodziców, opiekunów i nauczycieli”, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie i Towarzystwem Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Częstochowie pod patronatem Biblioteki Śląskiej w Katowicach w ramach Festiwalu Bajki.

W imieniu organizatorów, wszystkich przybyłych na spotkanie, powitały pani Renata Lipniewska, wicedyrektor RODN „WOM” w Częstochowie ds. bibliotek pedagogicznych, oraz pani Irmina Młynarczyk, pracownik Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

Podczas spotkania dr Zubrzycka, autorka programu Bezpieczne Dziecko, omawiała trudne zachowania dzieci i młodzieży oraz dawała przykłady sposobów na radzenie sobie z tymi problemami. Uczestnicy mogli utwierdzić się w przekonaniu, że warto czytać dzieciom książki, bowiem dzięki literaturze w atrakcyjny sposób można omówić wiele trudnych sytuacji życiowych. Literatura pomaga w rozmowach czasem bardzo delikatnych i krępujących dziecko. Przedstawione propozycje literatury podawały także przykłady ułatwiające takie rozmowy, bowiem opisane w nich historie zazwyczaj oparte są na rzeczywistych wydarzeniach. Pani psycholog zaznaczyła również, że „dzieci wychowywane w atmosferze bezpieczeństwa są otwarte i pełne zaufania do dorosłych, których w naturalny sposób traktują jako swoich sprzymierzeńców”. Spotkanie było również okazją do indywidualnych rozmów z autorką, która chętnie i cierpliwie odpowiadała na każde nurtujące pytanie. Sympatycznym akcentem spotkania była możliwość uzyskania dedykacji i autografu na zakupionych egzemplarzach książek. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie a szczególnie dziękujemy Pani dr Elżbiecie Zubrzyckiej za poświęcony czas i interesujące wystąpienie.

Relacja z pozostałych wydarzeń w ramach Festiwalu Bajki:

Anna Dąbrowska