Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 r.- relacja z zajęć

10 lutego i 4 marca 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu odbyły się zajęcia pt. „Jak wyglądałby świat bez smartfonów, komputerów i internetu?”
Zajęcia przeprowadziła Marta Małek- nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Główne obchody DBI w tym roku przypadły na 9 lutego.  Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 17 lat na całym świecie. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców
z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W trakcie zajęć, wspólnie z uczniami klas pierwszych SP nr 38, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie : jak wyglądałby świat bez internetu i urządzeń ekranowych? Dzieci przedstawiały sposoby spędzania czasu bez internetu i nowoczesnych technologii.

Uczestnicy wysłuchali również opowiadania pt. „O sówce Huhu i puchaczu Bubu”. Dzieci dowiedziały się dlaczego urządzenia ekranowe możemy nazywać  „złodziejami czasu”. Prowadząca przedstawiła negatywne skutki spędzania zbyt dużej ilości czasu przed ekranem telewizora, laptopa czy smartfona. Uczniowie stworzyli również listę zajęć i aktywności, które mogą stanowić alternatywę dla nowoczesnych technologii.

Następnie uczestnicy obejrzeli krótki filmik przedstawiający konsekwencje i zagrożenia wynikające z nadużywania internetu czy komputera.

Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy na temat miejsca i roli nowych technologii w codziennym życiu. Ponadto, uświadomienie sobie własnych potrzeb dotyczących dobrostanu cyfrowego i aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Prowadząca zapoznała uczniów z zasadami korzystania
z urządzeń ekranowych i zasobów sieci, które powinny obowiązywać w każdym domu.

Zajęcia wzbogacone były elementami kodowania, nie zabrakło również zabaw ruchowych.

Tekst i zdjęcia: Marta Małek