Zajęcia w Szkole Podstawowej w Lelowie

Zajęcia biblioteczne z elementami biblioterapii – sprawozdanie

12 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Lelowie w klasach I–III odbyły się zajęcia z elementami biblioterapii prowadzone przez Katarzynę Kucharzewską – nauczyciela bibliotekarza Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

W ramach spotkania zostały przeprowadzone następujące tematy:

• klasa I – Samoluba nikt nie lubi,
  • klasa II – Pokonaj niepowodzenia w szkole,
  • klasa III – Nowy wśród nas.

Zajęcia trwały godzinę lekcyjną czyli 45 minut.

Zajęcia dla klasy I miały za zadanie zaszczepić w najmłodszych postawę życzliwości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Lekcja oparta była na krótkim opowiadaniu pt. „Jak motylek Tomek nauczył się dzielić”. Tekst dotyczył refleksji na temat dzielenia się z innymi, empatii czyli umiejętności współodczuwania. Najmłodsi wskazali cechy dobrego przyjaciela oraz omówili czym jest pomoc drugiemu człowiekowi. Po analizie opowiadania dzieci miały za zadanie pokazać za pomocą gestów i mimiki uczucia ludzkie np. radosny, smutny, szczęśliwy, zatroskany itd.

Klasa II skupiła się na bajce psychoedukacyjnej Marii Molickiej pt. „Bajka o mróweczce”. Zajęcia miały za zadanie pomóc dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole zrozumieć przyczyny niepowodzeń szkolnych oraz uczyć jak z nimi walczyć. Dziecko poznaje w ten sposób zasady budowania dobrych relacji w klasie szkolnej. Lekcja miała zapobiec lękom u uczniów o niskiej samoocenie, przeciwdziałać agresji słownej i fizycznej wśród uczniów. Po omówieniu bajki nastąpiła zabawa dramowa – uczniowie przedstawili „rzeźbę”. Zbudowali mrowisko pełne mrówek, które miało za zadanie ochronić małą mróweczkę. Kolejnym zadaniem było przedstawienie swoich dobrych i pozytywnych cech, talentów czy umiejętności.

Celem zajęć było ukształtowanie w drugoklasistach pozytywnego obrazu samego siebie, dostrzeżenie pozytywnych cech charakteru takich jak odwaga, docenianie osiągnięć własnych i innych osób.

W klasie III został przeprowadzony temat „Nowy wśród nas”. Zajęcia te opierały się na przeczytaniu fragmentu książki Marii Dziamskiej pt. „Nowy kolega”. Tekst bezpośrednio dotyczył postawy nietolerancji ze względu na inność. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na niewłaściwie, często agresywne przejawy zachowań w grupie, w tym wypadku na pojawienie się nowego dziecka w klasie szkolnej lub grupie rówieśniczej. Dzieci uświadomiły sobie, jak ważna jest wzajemna akceptacja i pozytywne nastawienie do każdego, niezależnie od jego wad czy ułomności.

Uczniowie na kolorowych kartkach wypisywali cechy dobrego kolegi. Powstała tzw. piramida priorytetów. Ponadto uczniowie rozwiązali ćwiczenie, którego motywem przewodnim było hasło: „Bądź koleżeński!”.

Każde z powyższych zajęć miało podobną strukturę, składającą się:

• części wprowadzającej, podczas której uczniowie przedstawili się, badane były nastroje uczestników zajęć, odbywały się zabawy integrujące grupę, odczytany został także kontrakt zajęć;
  • części właściwej, polegającej na głośnym odczytaniu tekstu, rozmowie kierowanej oraz ćwiczeniach i zadaniach związanych z tematem zajęć. Przerywnikiem były także zabawy ruchowe;
  • podsumowania zajęć wraz z ewaluacją za pomocą powtórnego badania nastrojów

Każda z grup otrzymała pamiątkowe dyplomy z hasłem: „Jesteśmy koleżeńscy i mili dla siebie nawzajem”.

Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć. Okazały się one dla nich nową formą spotkania z książką. 45-minutowe lekcje przebiegły w przyjaznej atmosferze, budzącej wzajemne zaufanie w grupie, akceptację i zachętę do dalszej otwartości na drugiego człowieka. Dzieci uważnie słuchały tekstów czytanych przez nauczyciela bibliotekarza, chętnie uczestniczyły w rozmowach dotyczących przeczytanego tekstu, wyrażały swoje opinie. Ponadto brały aktywny udział w zadaniach i ćwiczeniach, dobrze się przy tym bawiąc.

Lekcje te pozytywnie wpłynęły na komunikację między uczniami. Zajęcia uwrażliwiły uczniów na potrzeby innych oraz co ważne – wzmocniły w najmłodszych poczucie własnej wartości. Ponadto zajęcia biblioterapeutyczne były formą rekreacji i zabawy.

Szczególne podziękowania za możliwość przeprowadzenia zajęć należą się Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Lelowie Andrzejowi Bąbce oraz Paniom nauczycielkom ze Szkoły Podstawowej w Lelowie Grażynie Janas, Joannie Lechowskiej, Emilii Moryń, a także pracownikom Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie – Filii w Lelowie – Paniom Dorocie Kulawiak i Jadwidze Góreckiej.