Cykl spotkań „Baśnie i legendy jurajskiego szlaku”

Baśnie i legendy jurajskiego szlaku to cykl zajęć promujących czytelnictwo, jak również edukację regionalną, która wspomaga wszechstronny rozwój dzieci, uczy poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego i miłości do Ojczyzny. Zajęcia skierowane były do nauczycieli i uczniów klas III i realizowany w roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Do współpracy zaproszeni zostali wykładowcy i studentki Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Realizacja zadań zaplanowanych w cyklu opierała się na aktywności dzieci z wykorzystaniem różnych form pracy. Najważniejszymi celami było kształtowanie poczucia tożsamości, przynależności i identyfikacji uczniów z określonym środowiskiem; wzmacnianie więzi emocjonalnej z zamieszkiwanym regionem. Ważnym celem była dbałość o to, by dzieci poznały baśnie i legendy regionu Częstochowy, oraz rozwijanie w nich wrażliwości na treści zawarte w tekstach legend i baśni. Podczas zajęć szczególny nacisk kładziono na kształtowanie nawyku kulturalnego obcowania z książką oraz umiejętność posługiwania się technologiami komunikacyjno-informacyjnymi przez dzieci. Uczniowie tworzyli na platformie ToonDoo interaktywne komiksy na podstawie wybranej przez siebie legendy z Częstochowy i okolic. Powstały bardzo ciekawe i twórcze prace. Materiały edukacyjne, np. teksty legend, ćwiczenia i zadania do wykonania, bibliografia, dostępne były na platformie Moodle, z której korzystali nauczyciele i uczniowie. W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie poznali tradycje i kulturę swojego regionu, potrafili opowiadać o najciekawszych wydarzeniach zawartych w tekście baśni, wymienić bohaterów, określać ich cechy charakteru i wyjaśniać motywy ich działania, uzasadniali swoje wypowiedzi. Cykl zyskał uznanie Ośrodka Rozwoju Edukacji, który zaproponował stworzenie filmiku promującego działalność biblioteki w środowisku lokalnym na rzecz upowszechniania edukacji czytelniczej i medialnej w związku z  zadaniem bibliotek pedagogicznych, jakim jest kompleksowe wspomaganie szkół i placówek.

tekst: Anna Dąbrowska