Cykl spotkań „Dziecięcy świat wartości – gawędy filozoficzne”

Wychowanie to kształtowanie umysłu i serca dziecka tak, aby wyrosło na mądrego, dobrego i szczęśliwego człowieka. Jednym z najważniejszych zadań wychowawczych jest pomoc dziecku w zbudowaniu  mocnego charakteru poprzez nauczenie go – własnym przykładem i celowym działaniem – przestrzegania wartości moralnych z wewnętrznych pobudek. Są one bowiem podstawą dobrych stosunków społecznych. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie stworzyła cykl spotkań czytelniczych dla uczniów klas II Dziecięcy świat wartości – gawędy filozoficzne. Zajęcia odbywały się w roku szkolnym 2014/2015, raz w miesiącu w szkole. Realizacja zaplanowanych zadań opierała się na aktywności dzieci z wykorzystaniem różnych form pracy. W oparciu o odpowiednio dobrane teksty literackie uczniowie określali sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach stosując się do zasad moralnych obowiązujących w rodzinie, szkole i środowisku rówieśniczym. Zajęcia były też okazją do stawiania dociekliwych i trudnych pytań, na które często dzieci odpowiadały sobie wzajemnie, dyskusja poprowadzona przez nauczyciela umożliwiała również  samodzielne dochodzenie do wniosków. Uczniowie wykazywali się troską i zrozumieniem dla losów książkowych bohaterów, potrafili ocenić ich postępowanie i właściwie wartościować zarówno to co dzieje się w świecie literackim, jak i w rzeczywistym. Zajęcia miały na celu utrwalić wartości, którymi należy się kierować w życiu (szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, samodyscyplinę, przyjaźń i miłość, solidarność, utrwalanie dobrych nawyków, uprzejmość i kultura osobista). W cyklu 7 spotkań wzięło udział 143 uczniów i 8 nauczycieli. Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.

Dziecięcy świat wartości_cele

Tekst: Anna Dąbrowska