Z biegiem Wisły – cykl zajęć realizowany w 2017r. w MP 8 w Częstochowie

W związku z ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Wisły sześciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Częstochowie od marca do czerwca wzięły udział w cyklu zajęć promujących edukację czytelniczą i medialną pt. Z biegiem Wisły.  Cykl sześciu spotkań realizowany był równolegle w dwóch niezależnych placówkach Miejskie Przedszkole nr 8 w Częstochowie i Oddział Zamiejscowy Miejskiego Przedszkola nr 8 w Częstochowie.

Łącznie w cyklu brało udział 53 dzieci i 4 nauczycieli. Jego realizacja miała na celu upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci oraz kształtowanie postaw. W wyniku przeprowadzonych zajęć sześciolatki poznały tradycje i kulturę swojego kraju.

Podczas zajęć połączono elementy literackie (głośne czytanie tekstów wybranych legend) z przedstawieniem wybranych miast leżących nad Wisłą. W tym celu wykorzystano nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, zabawę z tablicą interaktywną oraz tworzenie lapbooka. W tworzonych przez przedszkolaki lapbookach, zgromadzono informacje dotyczące rzeki Wisły, oraz wybranych miast przez które przepływa. Na początku każdego spotkania dzieci chętnie odpowiadały na pytania i powtarzały sobie wiadomości zdobyte podczas wcześniejszych zajęć, chętnie też dzieliły się swoją wiedzą dotyczącą  podróży i zwiedzania Polski. Następnie, podczas krótkiej prezentacji nauczycielki bibliotekarki przybliżały im historię, architekturę, ciekawe miejsca i zabytki kolejnych miast oraz kulturę, tradycję, potrawy itp. Czytanie tekstów legend o miastach i rzece Wiśle połączone z pokazem kolorowych slajdów, a także rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i układanie puzzli na tablicy interaktywnej znacznie uatrakcyjniło spotkania oraz wpłynęło na lepsze przyswajanie wiedzy przez dzieci. Dodatkową aktywnością było namalowanie przez dzieci ilustracji do legendy o Bazyliszku, które zostały zeskanowane i poddane cyfrowej obróbce, celem stworzenia z nich filmiku w programie Photostory. Filmik został umieszczony na kanale YouTube a wygenerowany kod QR z dostępem do niego wklejony do lapbooka dzieci. Po zakończonych zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Lapbooki, które przez cały cykl pracowicie uzupełniały zabrały do domu, gdzie wraz z rodzicami miały wykonać ostatnie, podsumowujące zadanie- krzyżówkę. Nauczycielom i wychowankom obu placówek serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i współpracę w realizacji tego cyklu.

Legenda o Bazyliszku

Tekst: Anna Dąbrowska