Jak Wikipedia zmienia świat (edukacji)?

Wikimedia Polska to organizacja skupiająca osoby działające na rzecz wolnej wiedzy i otwartej kultury. Działa również na rzecz równego dostępu do wiedzy. Dba o digitalizację polskich dóbr kultury i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

15 stycznia 2024 r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie i Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowały konferencję „Jak Wikipedia zmienia świat (edukacji)?”. Konferencja skierowana była do nauczycieli wszystkich przedmiotów nauczania, pracowników instytucji kultury oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem wiedzy i nowych technologii.

Po zakończeniu części wykładowej nauczyciele uczestniczyli w warsztatach pokonferencyjnych: Wikipedia na zastępstwie oraz Krytyczne czytanie Wikipedii. Wykłady oraz warsztaty poprowadziły ekspertki i trenerki Wikimedia Polska: Wioletta Matusiak oraz Jolanta Drzewakowska.

Podczas konferencji prelegenci omówili możliwości wykorzystania zasobów Wikipedii w zakresie rozwijania praktycznych umiejętności uczniów, dotarcia do otwartych zasobów edukacyjnych i uatrakcyjnienia lekcji oraz projektów uczniowskich. Uczestnicy poznali nowe materiały i pomoce dydaktyczne dedykowane nauczycielom i uczniom w zakresie podniesienia jakości procesu kształcenia i samokształcenia.

Tekst: dr Agata Arkabus, zdjęcia: Izabela Bajor