Łączy nas pamięć – akcja Żonkile

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.  Organizatorem akcji jest  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a jej symbolem są żonkile. Wiążą się one z postacią Marka Edelmana, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który razem z Żydowskim Związkiem Wojskowym zorganizował powstanie. Edelman był jednym z nielicznych ocalałych bojowców i po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu. Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. 19 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstawania.

W związku z tym wydarzeniem PBP RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie we współpracy z Szkołą Podstawową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie dołączyła do akcji Żonkile. Wspólnie z uczniami klasy VI a odwiedziliśmy  lokalne instytucje prezentując krótką historię akcji i wręczając  żonkile  jako symbol zbiorowej pamięci. Kwiaty rozdawane były również przechodniom na ulicy.  Ponadto uczniowie w oparciu o gotowe szablony własnoręcznie wykonali papierowe żółte żonkile, które wręczali społeczności szkolnej.

W klasach VI a i VI b, w obecności Pani Wicedyrektor szkoły i nauczyciela bibliotekarza naszej biblioteki, Pani dr Ewa Kłopot – nauczyciel historii przeprowadziła zajęcia dydaktyczne wykorzystując min. materiały  udostępnione przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Uczniowie wysłuchali opowiadania Katarzyny Ryrych  „Takich dwóch jak nas trzech” w interpretacji Aleksandry Żebrowskiej, na podstawie którego uzupełniali  karty pracy, prezentowali swoje wyniki, przemyślenia i odczucia. Akcja zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kulawiak