MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019 „Wyobraź sobie…”

30 października 2019 roku w Szkole Podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lelowie odbył się apel szkolny przygotowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie i Bibliotekę Szkolną. W tym roku już po raz 14 wspólnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem pod hasłem „ Wyobraź sobie…”

W ramach tego wydarzenia:

• Przeprowadziliśmy zajęcia czytelnicze dla grupy 5-latków z przedszkola, uczniów klasy II, V a, VII b Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lelowie. Tematyka zajęć związana była z książką, czytelnictwem i biblioteką. W zajęciach wykorzystano książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
  • Dla uczniów klas I–III zorganizowaliśmy konkurs plastyczno–literacki „Laurka dla Biblioteki”, którego celem było kształtowanie i rozwijanie umiejętności wykorzystania różnych środków wypowiedzi artystycznych. W konkursie wzięło udział 13 uczniów. Zwycięzcą został uczeń kl. II – Adam Bożek.
  • Uczniowie klas IV–VI brali udział w konkursie literackim na wiersz o bibliotece „BIBLIO–RYM. Celem konkursu była promocja czytelnictwa i biblioteki jako miejsca dla ludzi twórczych. Zadaniem uczniów było napisanie krótkiego rymowanego wiersza o bibliotece, czytaniu książek, czytelniku. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów.

I miejsce otrzymały ex aequo Kamila Popiół – uczennica kl. V b oraz Katarzyna Popiół – uczennica kl. VI a.

Ich wiersze zostały zaprezentowane publiczności.

Ponadto uczniowie przez cały październik tworzyli „Książkową listę przebojów” głosując na najciekawsze i najchętniej czytane książki. Najbardziej popularne okazały się:

1. Harry Potter – J. K. Rowling,
  2. Opowieści z Narnii : Lew, Czarownica i Stara Szafa – C. S. Lewis,
  3. Karolcia – Maria Krüger.

Podczas apelu uczniowie przypomnieli również krótką historię samego święta, rolę biblioteki i książki w życiu szkoły i ucznia, recytowali wiersze o książce i czytaniu, odgadywali zagadki literackie. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, pozostali uczestnicy dyplomy i zakładki do książki.

Prace konkursowe uczniowie mogą oglądać na wystawce w bibliotece szkolnej.

Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz zachęciliśmy do wypożyczania i czytania książek pamiętając o słowach znanego pisarza Jarosława Iwaszkiewicza:

„Za książką kryje się autor. Jego pisanie jest więc zawsze listem do czytelnika. Piszemy zazwyczaj listy do przyjaciół. Książka jest listem autora do przyjaciela.”

Serdecznie dziękujemy za współpracę pani Renacie Wawer.

Prezentujemy jedną z nagrodzonych prac
II miejsce – uczeń kl. V b
„Biblioteczne cudo”

Nasza piękna biblioteka,
zawsze na nas wszystkich czeka.
A nasza pani bibliotekarka ukochana,
przytuli wszystkich z rana.

W bibliotece każdy z nas jest mile widziany
i bardzo miło zawsze przywitany.
Halina i Albert dużo czytajcie
i umysł swój rozwijajcie.

Ola z Nikolą czytają słowniki,
piękne komiksy i nawet myszkę Miki.
Kuba z Alą o książki dobrze dbają
bo gdy je pobrudzą, karę za to mają.

Książki w nauce nam pomagają,
dzięki nim wszyscy dobre oceny mają.
Adaś i Staś literkami sypią w koło,
aż nam wszystkim jest wesoło.

Kinga mówi, że książek jest tutaj bez liku,
więc tutaj każdy siedzi po cichu.
Starsi młodszym piękny przykład dają,
więc Daniel z Nadią każdą przerwę tu spędzają.

Julka dobrze wie,
że książki w nauce pomagają,
dzięki nim wszyscy dobre oceny mają
I o wspólne dobro swoje dbają.

Nasza biblioteka to miejsce wspaniałe,
tam czeka mnóstwo książek na każdym regale.
Radzę ja to wszystkim uczniom wspaniałym,
czytaj książki a będziesz doskonałym.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kulawiak