Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

W miesiącu październiku 2021r. już po raz 16 obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata” .

W tym roku  pracownicy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie postanowili zbadać poziom czytelnictwa uczniów  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie. W tym celu powstało „Pogotowie Czytelnicze”, które zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią gościło w każdej klasie oraz w przedszkolu w grupie 5 i 6-latków.

Po przypomnieniu uczniom  celu wizyty i krótkiej historii święta MMBS  przystąpiono do literaturowego badania wzroku i mierzenia temperatury czytelniczej. Po stwierdzeniu niedoboru czytania, klasa otrzymywała od  „Doktora Książki” receptę z zaleceniami:

1. Wyszukaj i przeczytaj baśń lub legendę z całego świata, na plakacie TYPOWY CZYTELNIK napisz jej tytuł i z jakiego kraju pochodzi.
  2. Przeczytaj książki, które z jakiegoś powodu odłożyłeś na półkę.
  3. Regularnie odwiedzaj bibliotekę.

Ponadto, aby wzmocnić stan czytelnictwa, w każdej klasie wszyscy chętni zostali „zaszczepieni  bakcylem czytania”. Podobnej procedurze zostali poddani  Wychowawcy oraz Pani Dyrektor szkoły. U Grona Pedagogicznego stwierdzono dobry poziom czytelnictwa, ale profilaktycznie również wręczono recepty ze zdiagnozowanym „bakcylem czytania” i zaleceniami utrzymania obecnego poziomu. Po zakończeniu akcji uczniowie w bibliotece szkolnej mogli poznać przekrój różnych tytułów  baśni i legend z całego świata, których tytuły umieścili na plakacie TYPOWY CZYTELNIK.

Całość przedsięwzięcia miała charakter zabawy, ale skłaniała do refleksji nad książką i zachęcała do częstszego jej czytania.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kulawiak