MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2022

4 listopada 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie odbył się apel podsumowujący szkolne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Organizatorem była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie oraz biblioteka szkolna ZSP w Lelowie. W tym roku już po raz 17 wspólnie obchodziliśmy to święto, tym razem pod hasłem „Czytanie dla pokoju.”

W ramach tego wydarzenia każda klasa miała wspólnie wybrać dowolną książkę, przeczytać jej fragment oraz przygotować na otrzymanym T-shircie ciekawą reklamę tej książki i zaprezentować ją podczas apelu. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia krótkiej historii tego święta, którą przedstawiła uczennica klasy VIII b, następnie uczennice tej samej klasy zaprezentowały wiersz Ewy Skarżyńskiej „Drzewo pokoju”.

W nawiązaniu do tegorocznego hasła i trudnej sytuacji na Ukrainie Pani Dyrektor oraz przedstawiciele każdej klasy zawiesili na „symbolicznym drzewie” listki z nazwami wartości, które wcielone w życie dałyby każdemu z nas i światu poczucie bezpieczeństwa, spokoju i ogólny pokój na świecie.

Mimo rozwoju technologicznego i szybko zmieniających się trendów moda na książkę nigdy nie przemija. Reprezentanci poszczególnych klas wcielając się w rolę modela i prezentera na czerwonym dywanie reklamowali wybrane książki. W czasie prezentacji ujawniły się ukryte talenty taneczne i aktorskie dzieci.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz wspólnym zdjęciem.

Tekst i zdjęcia: Dorota Kulawiak