Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

24 października 2023 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Lelowie odbył się apel podsumowujący szkolne obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Organizatorem była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie Filia w Lelowie oraz biblioteka szkolna. W tym roku już po raz 18 wspólnie obchodziliśmy to święto, tym razem pod hasłem „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Głównym celem spotkań w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych jest zwrócenie uwagi na istotną rolę bibliotek w życiu ucznia i szkoły oraz przypomnienie, jak ważne jest czytanie i rozwijanie swoich zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat, mimo coraz bardziej rozwijającej się technologii komputerowej.

W ramach wydarzenia zorganizowano:

• dla uczniów klas 1-3 konkurs „Najbardziej kreatywne i pomysłowe przebranie”, którego przedmiotem było wspólne przygotowanie najbardziej ciekawego, kreatywnego przebrania dla przedstawiciela swojej klasy, wykonanego według własnego pomysłu oraz jego prezentacja podczas apelu szkolnego.
  • dla uczniów klas 4-8 turniej wiedzy ogólnej „ Jeden z sześciu” na wzór popularnego teleturnieju  „Jeden z dziesięciu”.

Turniej składał się z trzech etapów. W pierwszym zawodnicy odpowiadali na trzy pytania. Zachowanie przynajmniej jednej szansy umożliwiało im udział w drugim etapie gry. W tej rundzie zawodnicy wyznaczali, który z przeciwników ma odpowiadać na kolejne pytanie. Gra toczyła się do momentu, gdy na polu walki pozostało trzech zawodników. W trzecim etapie gry uczestnicy do odpowiedzi mogli wskazać przeciwnika lub samego siebie. Punktem kulminacyjnym było wyeliminowanie z gry dwóch rywali.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursów czuwała komisja złożona z nauczycieli i uczniów.

W konkursie  „Najbardziej kreatywne i pomysłowe przebranie” przyznano następujące miejsca:

I miejsce   –  klasie 2 b
II miejsce  –  klasie  1 b
III miejsce  –  klasie  1 a

W  turnieju  wiedzy ogólnej „Jeden z sześciu” miejsca zajęli:

I miejsce zajęła uczennica  klasy  8
II miejsce zajęła uczennica  klasy 5
III miejsce zajął uczeń  klasy  6

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez Panią Dyrektor Maję Dymińską-Czyż pamiątkowych dyplomów oraz nagród książkowych. Całemu spotkaniu towarzyszyła dobra zabawa pełna wrażeń i emocji. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział.

Tekst: Dorota Kulawiak, Jadwiga Górecka