Noc Bibliotek – Absurd nie czytać

Na granatowym tle w kole napis Noc BibliotekW sobotę 7 października 2023 r. w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie odbyła się IX edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać”. Jak co roku na uczestników czekało wiele atrakcji.

O godz. 16.30 w Auli Forum Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie nastąpiło oficjalne powitanie i rozpoczęcie wydarzenia. Przybyłych uczestników powitała Pani Renata Lipniewska – wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych. Następnie odbyła się projekcja filmu Moja mama Gorylica (2021, reż. Linda Hambäck, Szwecja, Norwegia, Dania) animowanej adaptacji znanej w Polsce książki Fridy Nilsson o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Po projekcji filmu uczestnicy mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów proponowanych przez pracowników biblioteki oraz zaproszonych gości.

Hokus Pokus – HOLO GRAMY AWA TARY I AR! – podczas tych zajęć zarówno młodzi jak i dorośli mogli pobawić się wykorzystując do tego komputery, tablety i smartfony. Gry i zabawy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, hologramów i awatarów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Absurd nie czytać, stwórz własną fabułę…. – ta zabawa improwizacyjna dostarczyła wiele radości i śmiechu. Podczas zajęć Twórczy przedszkolak dzieci z małą pomocą dorosłych opiekunów stworzyły piękne zakładki do książek. Ogromne wrażenie na przybyłych zrobił Nieoczywisty teatr cieni, przepiękne mini przedstawienie z nastrojową muzyką, po którym odbyły się warsztaty z tworzenia figurek do teatrzyku cieni. Magiczne szydełko, warsztaty z robótek ręcznych zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród uczestniczek. Pod czujnym okiem instruktorki powstały piękne bransoletki, koszyczki i ozdoby. Niemal każdy uczestnik Nocy Bibliotek przeszedł trening pierwszej pomocy przedmedycznej, było to nie lada doświadczenie, szczególnie dla najmłodszych. Planszówkowe Nocne Granie i Rozgrywki gier fabularnych zgromadziły miłośników gier RPG oraz różnorodnych gier planszowych i karcianych. Tańce, pląsy i harcerskie zabawy poprowadziły druhny z 3 Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Wertepy”. W kąciku malucha dzieci mogły spędzić miło czas na kolorowaniu, grach i zabawach oraz słuchaniu bajek i baśni. Punktem kulminacyjnym tegorocznej edycji Nocy Bibliotek był występ Mażoretek „Szyk”. Na zakończenie wszyscy udali się na nocne zwiedzanie biblioteki, połączone z oprowadzaniem po wystawie „Zanim nastały media cyfrowe…”. Pamiątką tegorocznej Nocy Bibliotek jest wspólnie stworzona kompozycja Przywitaj się z biblioteką.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Wszystkim zaangażowanym w stworzenie atrakcyjnej oferty zajęć i warsztatów serdecznie dziękujemy. W szczególności dziękujemy zaproszonym gościom, którzy zechcieli podzielić się swoją pasją i poświęcić swój czas.

Tekst: Anna Dąbrowska
Fot.: Agata Arkabus, Anna Hiller