„Od złości do radości – poznajemy nasze emocje”

11.06.2021 roku w Szkole Podstawowej nr 38 w Częstochowie odbyły się zajęcia czytelnicze  z elementami biblioterapii pt. „Od złości do radości – poznajemy nasze emocje”, prowadzone przez nauczycieli bibliotekarzy Katarzynę Kucharzewską i Martę Małek.

Zajęcia przeprowadzone zostały na podstawie książki Holde Kreul pt. „Od złości do radości. Jak rozpoznawać i okazywać uczucia” z serii „Ja i moje uczucia”. Książka ta w przystępny sposób przedstawia bogactwo naszych uczuć, a żywe ilustracje zachęcają dzieci do rozmowy na temat emocji.

Uczniowie klasy I c mieli okazję poznać świat własnych uczuć i emocji, tj. radość, złość, strach, smutek, zdziwienie. Dowiedzieli się jak ważne jest dostrzeganie swoich oraz emocji drugiej osoby, a także jak odpowiedzialnie sobie z nimi radzić.

Prowadzące wyjaśniły dzieciom znaczenie funkcjonujących w języku polskim związków wyrazowych związanych z emocjami, tj.: strach ma wielkie oczy, kamień spadł mi z serca, włosy stanęły mi dęba czy mieć motyle w brzuchu.

W czasie zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych, zagadek związanych z emocjami oraz ćwiczeń (np. kalambury, ćwiczenia dramowe) i kart pracy.

Zajęcia wzbogacone były również o elementy arteterapii. Za pomocą rysunku dzieci przedstawiały uczucie złości i radości, a następnie w symboliczny sposób pozbywały się uczucia złości wyrzucając pognieciony rysunek złości do kosza.

Na rozpoczęcie oraz zakończenie zajęć zastosowane zostały narzędzia biblioterapeutyczne – badanie nastroju uczestników zajęć.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kucharzewska, Marta Małek