Pokonkursowa wystawa Jubileuszowego XX Wojewódzkiego Konkursu na „Szkolną Gazetę z Dodatkiem Ekologicznym”

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie przygotowała w marcu 2022 roku pokonkursową wystawę „Szkolnych gazet z dodatkiem ekologicznym”. Wystawę przygotowała Katarzyna Kucharzewska – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie.

Konkurs został zorganizowany przez Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, przy wsparciu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie, Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Urzędu Miasta Częstochowy i Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie.

Do konkursu wpłynęło 11 numerów gazet:
– Szkoły Podstawowe – 7 numerów,
– Szkoły Ponadpodstawowe  – 4 numery.

W komisji konkursowej zasiedli:

Przewodnicząca:
Urszula Giżyńska – redaktor naczelna Tygodnika Regionalnego „Gazeta Częstochowska”.

Członkowie:
Katarzyna Śliwińska – inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta  Częstochowy,
Tomasz Łuczyński – inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy,
Maria Jasińska – wiceprezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie.

Komisja konkursowa dokonała wnikliwej oceny gazet według ustalonych wcześniej kryteriów, wśród których znalazły się: oryginalność i dobór treści, walory dydaktyczno-wychowawcze, różnorodność tematyki i form wypowiedzi dziennikarskiej, styl wypowiedzi, poprawność ortograficzna i językowa, opracowanie techniczne i szata graficzna oraz profesjonalizm formalny (numeracja stron, stopka redakcyjna).

Komisja konkursowa podkreśliła wysoki poziom edytorski i merytoryczny prac. Zwróciła uwagę redaktorom gazet na konieczność opracowywania stopki redakcyjnej, stosowania gatunków dziennikarskich, podpisywania zdjęć oraz zamieszczania zdjęć osób oraz nazwisk, z którymi przeprowadza się wywiad.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

Szkoły Podstawowe – kategoria I – klasy I–III:

I miejsce –Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie „Nasza Jura – Nasze Zwierzęta” – opiekun: p. Dominika Sztacherska

Szkoły Podstawowe – kategoria II – klasy IV–VIII:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie „EKO” – opiekun p. Jolanta Nowak

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie „Z plecaka uczniaka” – opiekun p. Joanna Pawłowska-Kramer, p. Monika Kusek-Dyja

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 41 „Cela nr 41” – opiekun p. Monika Orszulak, p. Jolanta Malasiewicz, p. Katarzyna Żuk

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie „Akademia SP 42” – opiekun p. Iwona Bartkiewicz

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 30 w Częstochowie – „Nasza 30-stka” – opiekun p. Iwona Bartkiewicz

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie „EKOLOGIA” – opiekun p. Iwona Bartkiewicz

Szkoły Ponadpodstawowe – kategoria III:

I miejsce – Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie – „Eko modni” – Opiekun p. Beata Pusz

I miejsce – Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie „ECHO Samochodówki” – opiekun p. Alina Grabna, współpraca p, Anna Majchrzak

II miejsce – VIII LO Samorządowe w Częstochowie „Twój LOS” – opiekun p. Renata Białowąs, p. Ewelina Noszczyk, p. Teresa Rygalik-Weżgowiec – współpraca p. Agnieszka Kołodziej-Dudek

III miejsce – Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie – „Ekologia w miastach” – opiekun p. Beata Pusz

Tradycyjnie Komisja przyznała nagrodę specjalną „EKO PIÓRO”, której od pierwszej edycji konkursu patronuje poseł na Sejm RP Szymon Giżyński. Nagrodę tę przyznano Wiktorii Lazik z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta w Częstochowie i Jakubowi Rymkiewiczowi ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie.

Nagrody w konkursie „EKO PIÓRO” ofiarował Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł na Sejm RP Szymon Giżyński.

Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy, Tygodnik Regionalny „Gazeta Częstochowska”, ZO LOP w Częstochowie oraz Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie.

Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy z Panią Aliną Grabną – nauczycielem bibliotekarzem Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie.

Więcej informacji o konkursie:

Tekst: Katarzyna Kucharzewska
Zdjęcia: Izabela Bajor